Медия без
политическа реклама

ГЕРБ отхвърли офертата на ПП-ДБ за кабинет с втория мандат

Не могат да очакват, че ще помагаме за тази безочлива злоупотреба с обществените очаквания, заявиха Борисов и хората му

26 Март 2024ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
БГНЕС
Кирил Петков се развика от трибуната, докато обясняваше на депутатите, че с колегите му действат от чувство за дълг.

Едва няколко часа след като получи предложение да излъчи премиер на общ кабинет с ПП-ДБ с втория мандат, ГЕРБ го отхвърли. Това стана с писмена позиция, подписана от партийния лидер Бойко Борисов и депутатите му Теменужка Петкова, Деница Сачева и Рая Назарян, които участваха в преговорите с десните. Липсва името на Мария Габриел, която герберите лансираха за премиер, а десните отхвърлиха. Според ГЕРБ правителство в този парламент не може да има нито с втория, нито с третия мандат, и гражданите трябва да решат на избори кой да управлява страната.

Тази сутрин ПП-ДБ обявиха, че когато получат втория мандат за правителство, са готови да предоставят премиерския пост на партията на Борисов, като в кабинета се запазят същите министри като досега. Офертата отправи съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов от парламентарната трибуна. Той уточни, че това е общата позиция на всички партии в дясното обединение. "Дългът към България ни кара да сме отговорни и да използваме и последния шанс, който ни дава Конституцията и да направим последен опит да не хвърляме държавата в криза и поредица от избори", изтъкна Атанасов. Той самият лансира от края на 2023 г. кандидатурата си за ротационен председател на Народното събрание.

Изявлението Атанасов направи докато в пленарната зала се обсъждаше проект на решение, внесен от герберите, с който първият мандат, връчен на Мария Габриел, се обявява за неуспешен. Решението беше одобрено - за него гласуваха 226 депутати от всички парламентарни групи, против нямаше, а само един от ПП-ДБ се въздържа. Дотук се стигна, след като миналата неделя Габриел съобщи, че слага край на преговорите за правителство, защото ПП-ДБ поставят нови и нови условия, които нейната партия не желае да изпълни.

Много глупости натвориха политиците през последния месец. Но нищо от стореното не се сравнява като мащаб с това да отидем на предсрочни избори.

 

ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Атанасов не спомена нищо за това как ПП-ДБ виждат ролята на Мария Габриел в следващото правителство. Досега тя беше вицепремиер и министър на външните работи и според първоначалното споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ трябваше да заеме премиерския пост. Десните обаче отхвърлиха номинацията й миналата седмица с аргумента, че тя служи на интересите на Бойко Борисов и шефа на ДПС Делян Пеевски, и дори обидно я нарекоха "красивото лице на мафията".

Днес Атанасов само изреди условията, при които десните правят предложението си - първо, да се запази сегашният състав и структура на кабинета, тъй като преговорите са показали, че съгласие за промени не може да се постигне; второ, да се подпише споразумение между двете политически сили, което да съдържа гаранции за реформи в съдебната система, регулаторните органи и специалните служби с конкретни срокове за изпълнението им. Министър-председателят трябва да бъде "взаимноприемлива кандидатура, излъчена от ГЕРБ-СДС".

В странен и несполучлив опит за поетичност Атанасов обяви, че "днес е един облачен ден за българската демокрация и, дали слънцето може да пробие през тези облаци, зависи от тази зала или ще последва буря с градушка".

 

ОТКАЗЪТ

Десните обявиха, че очакват отговор от герберите до датата, на която президентът Румен Радев ще връчи мандата. Ако отговорът е отрицателен, ще го върнат неизпълнен.

Борисов и хората му изобщо не се възползваха от така предоставеното им време. В позицията, разпространена от партийния им пресцентър, която е дълга цели 7 страници, напоително и обвинително се изреждат събитията от водените доскоро преговори. Герберите твърдят, че са направили "съществен компромис", за да има правителство, а в замяна са получили условия и ултиматуми - Николай Денков да стане външен министър; да бъде приет изготвеният от десните меморандум за реформите; подадената оставка на Денков, за която герберите твърдят, че не са били предварително уведомени. Те твърдят, че ПП-ДБ умишлено се провалили първия мандат, за да се стигне до втория, припомнят за квалификациите по адрес на Габриел от страна на финансовия министър Асен Василев и обвиняват бившите си партньори в "политически рекет".

"След като съзнателно взривиха крехкото равновесие, потъпкаха доверието, което се опитахме да изградим с тях и се опитаха да ни поставят в условия на тежък международен натиск, ПП-ДБ не може да очаква от нас, че ще помагаме в тази безочлива злоупотреба на справедливите обществени очаквания за сигурен, стабилен и достоен живот в България", заключават герберите. И допълват, че няма да участват в кабинет в този парламент - нито с втория, нито с третия мандат, и очакват българските граждани да решат на избори кой да управлява страната.

За отбелязване е, че ГЕРБ не смята за проблем новата конституционна схема, по която ще се създава служебно правителство. "Днес е цинично да бъдем плашени с несъвършенствата на новата Конституция в частта за служебен кабинет именно от хората, които я изработиха и които оказаха брутален натиск върху всички членове на правна комисия и върху цялото Народно събрание да бъде приета до края на миналата година. Конституциите следва да се изработват така, че да имат дълъг срок на годност, а не само от Коледа до Великден", заявява се в позицията.

 

ОБВИНЕНИЯ И ОПРАВДАНИЯ

Иначе в парламента опозицията реагира с подигравки и обвинения към ПП-ДБ, че се предават пред герберите. "Да се молите, а колегите ви от ГЕРБ да се смеят - това трябва да влезе в историята. Единственото, което не направихте, е да застанете на колене тук и да се помолите, и да предложите Борисов за премиер", коментира депутатът от БСП Георги Свиленски. "На никого не се молим. Ние се съобразяваме с мнението на българския народ, който не иска избори. Ние сме длъжни да направим всичко необходимо, за да продължи управлението на страната, а не да изпращаме хората отново на избори, които не само ще намразят нас, но и вас", отвърна Атанасов.

Тук на трибуната излезе съпредседателят на десницата Кирил Петков, който дръпна дълга реч за нуждата от реформи в държавните институции, а опозицията обвини в "циркове и предателства". "Вие не разбирате ли, хора, че в политиката и в живота най-важното нещо е да си спазваш думата; всяко свое действие да го правиш не от страх или алчност, а от чувство за дълг! ... В това споразумение няма делене и взимане, има прозрачен процес, при който всички български граждани да видят как се избират тези хора!", емоционално викаше Петков.

"Възраждане", БСП и ИТН реагираха със смях на думите му. От партията на Слави Трифонов насмешливо го нарекоха "ХараКиро" - намек, че десните извършват самоубийство с това предложение към ГЕРБ-СДС.

 

КАЗУС

Това е втората подобна ситуация в новата история на българския парламент, в която кандидат-премиер декларира пред държавния глава, че има успешен проучвателен мандат за съставяне на правителство, издаден е президентски указ за избирането на кандидата за премиер, но впоследствие този кандидат не успява да предложи за гласуване правителство и се отказва от възможността да бъде избран за министър-председател.

Първият случай бе с Пламен Николов от ИТН, който през август 2021 г. имаше мандат за съставяне на правителство, но партията му не намери подкрепа в парламента и реши да оттегли кандидатурата. Тогава имаше спор как да се процедира - Николов да върне мандата на президента, председателя на НС да прати писмо до Радев без да се гласува или да се гласува в пленарна зала решение, с което се уведомява президента, че мандата е приключил неуспешно. Беше избран последният вариант.

 

ПРОЦЕДУРА

По конституция, президентът Радев трябва да връчи втори проучвателен мандат на кандидат-премиер, посочен от втората по големина парламентарна група - тази на "Продължаваме промяната". От президентската институция обявиха, че това ще стане утре от 15:00 ч.

В 7-дневен срок след това кандидатът трябва да съобщи дали може да предложи кабинет. Късно снощи ПП-ДБ дебатираха върху идеята да предложат на Мария Габриел или друг кандидат на ГЕРБ да бъде премиер с техния мандат.

Ако ПП-ДБ не излъчат кабинет, Румен Радев трябва да връчи трети проучвателен мандат на предпочитана от него парламентарна група. Ако и тогава не се стигне до избор на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.

За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. С промените в конституцията парламентът стана постоянно действащ орган - с полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?