В средата на годината в нарушение на закона управляващите се канят да повишават налози. Депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" начело с председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова внесоха тези дни промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които предвиждат още от 1 октомври да се завиши акцизът за нагреваемите тютюневи изделия, т.нар. бездимни цигари.
Само преди година парламентът въведе акцизна ставка за този нов продукт, като го приравни с нарязания тютюн със ставка от 152 лева за килограм. Сега се предлага те да се облагат като класическите цигари - с твърда сума на 1000 къса и процент от продажната цена. По сметките на вносителите така акцизът ще достигне 3.54 лева за кутия.
Нагреваемите цигари се продават у нас от около година и се отличават от обикновените с това, че тютюнът в тях не гори, а само се нагрява от специални електронни устройства и се превръща в аерозол, което според производителя го прави по-малко вреден за здравето. В момента на пазара у нас има регистриран само един вид нагреваеми тютюневи изделия - устройството на "Филип Морис" IQOS и тютюневите стикове за него. По данни, цитирани от самата Менда Стоянова, пазарният му дял е 1.4%. В повечето европейски страни тези изделия се облагат, както досега у нас - като нарязания тютюн. Така България ще стане първата страна в ЕС, която евентуално ще третира нагреваемите цигари като обикновените. Общ европейски регламент няма. Заради ниския дял на тези изделия той може да бъде обсъждан евентуално през идната година.
Бързането с промените в закона веднага породи съмнения за лобизъм. Досега винаги е спазвано правилото налози да не се променят в течение на годината, тъй като това би затруднило фирмите и обикновените данъкоплатци да планират дейността и бюджетите си.
Аргументът, посочен вчера от Стоянова, е, че през миналата година депутатите не са оценили навреме голямото търсене на новия тип цигари и загубите, които търпи бюджетът от това. "Ръстът е много голям, което не оценихме миналата година, когато правехме промените в акцизите. За периода януари - май 2018 г. имаме ръст от над 50% спрямо този период на миналата година. Делът на употребата на тези цигари от 1% в края на 2017 г. вече е 1.4%, а до края на годината очакваме да стане 1.6%", заяви Стоянова.
Според шефката на бюджетната комисия правилото да не се променят данъци в течение на годината не важало за косвените налози, какъвто е акцизът. Точно преди година обаче Менда Стоянова бе на противоположно мнение. През юли 2017 г. бюджетната комисия обсъждаше промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които се въведе акцизът за нагреваемите цигари. Представителят на производителя "Филип Морис" настоя тогава налогът да влезе в сила веднага, а не от началото на 2018 г., за да може вносът на новия продукт да не създава проблеми пред митническите органи, които се затруднявали как да го таксуват заради съдържанието на тютюн в него. Менда Стоянова обаче тогава бе категорична, че срокът трябва да бъде 1 януари 2018 г. именно защото нови данъци и изменения на данъци не може да се правят по средата на годината. "Имаше конституционно решение, но то касаеше местните данъци и такси. Няма да рискуваме конституционно дело заради няколко месеца. Не смятам, че трябва да правим тази операция. Затова предлагаме 1 януари", заяви тогава Стоянова. Според нея "няма да е драма" нагреваемите цигари да се продават безакцизно още няколко месеца. А от финансовото министерство допълниха, че Законът за публичните финанси забранява да се правят промени в който и да е от елементите на един данък в течение на годината.
В бързата и непреклонна позиция на управляващите сега прозира лобиране в полза на производителите на конвенционални тютюневи изделия, притеснени от все по-голямата популярност на продукта на конкурента им. "Определено потвърждавам, че става дума за лобистки интереси. Известно е, че съм един виден лобист, но за бюджета", коментира пред Би Ти Ви вчера Менда Стоянова. Тя посочи, че от началото на годината бюджетът е загубил около 15 млн. лв. заради прекалено ниския акциз на бездимните цигари. Ако той не се завиши до нивото на обикновените, загубата до края на годината щяла да бъде 30 млн. лв.
"Ако от една кутия нормален тютюн, струваща 5.50 лв., 3.50 лв. влизат в бюджета, от една кутия от новите цигари при цена 5.50 лв. влизат 93 стотинки", посочи Стоянова. Според нея така бюджетът дотирал производителя с 2.50 лв. на кутия.
Производителят и вносителите на бездимни цигари обаче предупреждават, че вдигането на акциза ще ги оскъпи чувствително, при което потребителите ще преминат към по-евтините, но и по-вредни папироси и дори към контрабандни цигари. А само преди година депутатите гласуваха по-ниска акцизна ставка именно с идеята, че новият продукт е по-малко вреден.
"Не съм съгласна като данъкоплатец непушач моите пари да отиват за дотиране на едно изделие, употребявано от шепа хора. Това не са социално слаби хора, а обратното. За да го пушат, те са направили инвестиция от 200 лв. за устройството", заяви Менда Стоянова.
ПРОМЯНАТА
Депутатите предлагат бездимните цигари да се облагат като стандартните - с акциз от 109 лева на хиляда къса и 25% от продажната цена. Общият размер на акциза не трябва да е по-малко от 177 лева за хиляда къса.
10 лв. ще е новата цена на кутия нагреваеми цигари, прогнозира производителят. Според Менда Стоянова увеличението ще е до около 8 лева от сегашните 5.50 лева.