Медия без
политическа реклама

От 3 години армията няма доставчик на храна

Според военния министър "битката е на едни търгаши да приберат 31 млн. лв."

btvnovinite.bg
Красимир Каракачанов

От 3 години армията няма избран доставчик на храни, като за този период е похарчила 31 млн. лв. без обществена поръчка, показа разследване на bTV. 

Според изнесеното договорът за изхранването на армията с предишния доставчик изтича през 2015 г. Тогава се прави обществена поръчка за 25 млн. лв. На нея се явяват 18 фирми, като са допуснати само 7. Веднага след това започват и поредица от обжалвания пред КЗК, а после и съдебни дела. Последните от тези съдебни процеси - на тричленен и петчленен състав от ВАС, приключват през април и разпореждат обществената поръчка да продължи, откъдето е спряла. МО обаче прекратява процедурата през август с аргумента, че потребностите на поделенията били различни, че е минал дълъг период от обявяването на въпросната поръчка, че има нов Закон за обществените поръчки.

„Такъв мотив не може да съществува или поне е просто несериозно. Заварените поръчки действат по реда на законодателството, действало към момента на откриването. Промяна в законодателството не става причина за прекратяване на обществената поръчка по никакъв начин”, каза адвокат Грета Ганева пред bTV. 

През въпросните 3 години МО решава проблема с безплатните храни и напитки, които се полагат по закон на военните, по няколко начина. Един от тях е да се дават пари вместо храна. През 2016 г. законът е променен. В него вече изрично се казва, че при занятия, учения, тренировки и лагери на военнослужещите се осигурява безплатна храна и напитки, а не пари. 

Сегашният военен министър Красимир Каракачанов признава, че са пускани обществени поръчки до 30 хил. лв., което позволява директно договаряне. 

"Ето това е чиста проба заобикаляне на закона", коментира Грета Ганева, адвокат и дългогодишен експерт по казуси, свързани с обществени поръчки. Тя напомня, че заобикалянето на закона от римско време насам се счита за състояние, в което със законни средства постигаш забранени от закона цели. Също, че има и регламент на ЕС, който е свързан с разходване на публични средства в обществени поръчки. Такъв тип заобикаляне на закона изрично се сочи и в доклади, че е недопустим, подчертава адвокат Ганева.

Каракачанов се оправда: „Аз ви казвам, че няма какво да се направи. Или трябва да храним войниците, или да разпуснем армията. Какво предлагате да направя. Войската е хранена до 4 май 2017 г., ставам министър и няма да ви храним. Ще чакаме някой да дойде да прибере 31 милиона, това ли предлагате? Законът е изпълнен. Няма никакво нарушение на закона", обяснява още министърът. Според него целият проблем е "битката на едни търгаши да приберат 31 млн. лв. от бюджета на армията". 

 

ДИЛЕМА

bTV цитира шефа на ВМС контраадмирал Митко Петев: "Командирите са изправени пред една страшна дилема – или да нарушат закона и да не осигурят безплатната храна, което никога не биха си го позволили, или да я осигурят на нерегламентиран нормативно път, което отново е нарушение на закона”.