Жалбата на класиралата се втора в София на местните избори през есента - Мая Манолова за касиране на резултата в столицата, бе отхвърлена от първата съдебна инстанция. Бившият омбудсман настоя за касиране на вота с основния мотив, че съперницата й Йорданка Фандъкова е победила след "съществени нарушения на изборните правила", които предрешили резултата.
В решението на Административния съд София-град (АССГ) се посочва, че искането на Манолова за неправилно отчитане на бюлетините в определени секции, е неоснователно. По време на делото, което се води от миналия ноември, магистратите детайлно са проучили процеса по преброяване на гласовете, съставяне на протоколите и въвеждането на данните в системата на "Информационно обслужване". Не са открили нарушения.
Решението на АССГ може да бъде обжалване пред Върховния административен съд, което Мая Манолова, която оглави гражданската формация "Изправи се.БГ", ще направи.
В жалбата си Манолова твърдеше, че са допуснати съществени изборни нарушения, довели до опорочаване волята на гласоподавателя. В подкрепа на искането си тя предостави 14 тома доказателства.
В хода на делото стана ясно, че протоколите са преправяни многократно, в някои случаи до 13 пъти, от сътрудници на ОИК, което е нарушение на закона. По закон, отварянето на протоколите се прави само пред членове на ОИК, което в случая на изборите в София масово не е спазвано и протоколите са се отваряли пред служители на Йорданка Фандъкова. Според списъка на сътрудниците, който е част от доказателствата по делото, е имало назначени 124 сътрудници на ОИК.
Въпреки това, съдът реши, че нарушенията на изборите, правени от тези служители, не са съществени, така че да променят изборния резултат.
Манолова даде на съда и документи, че 27 918 гласа трябва да бъдат извадени от резултатите от гласуването заради съществени изборни нарушения – 3 037 граждани на Европейския съюз и 7 770 души от България са дописани в изборните списъци неправомерно. 4 425 са гласовете в 17 секции, при които протоколите са оставени без гласове за отделните кандидати и не става ясно как без ново преброяване впоследствие са записани гласове.
7 000 са гласовете само от ромските секции, за които бяха представени свидетелски показания, че има наличен контролиран вот.
Административният съд в София-град отказа също да отвори чувалите за повторно преброяване на бюлетините, за което Манолова и адвокатите ѝ настояваха.