Засега няма съществен напредък в търсенето на парламентарна подкрепа за проектокабинета на Асен Василев. Това призна самият той пред журналисти в Народното събрание днес следобеда.
С обезсърчен тон, съпредседателят на ПП заяви, че няма да коментира структурата и състава на своето правителство. Мотивът му е, че липсата на мнозинство от 121 депутати в парламента, което да го подкрепи, обезсмисля подобен разговор. Той спомена единствено, че другият лидер на "Промяната" - премиерът в оставка Кирил Петков, ще намери място в проектокабинета. Но не уточни на каква позиция - отново с горния аргумент.
"Ние сме длъжни да пробваме докрай. От там нататък всеки един депутат има глава на раменете, има съвест и трябва да прецени дали да подкрепи програмата, която ние представихме", посочи Василев. Също като съмишлениците си, той наблегна на важността на програмата, която определи като "доста конкретна, с ясни срокове и ясни ангажименти, с много ударна съдебна реформа".
По-късно от "Дондуков" 2 съобщиха, че президентът Румен Радев ще приеме Василев утре, 7 юли, от 17 часа. Тогава кандидат-премиерът трябва да съобщи на държавния глава дали опитът му да състави правителство е успешен. Василев днес спомена, че ще обяви публично какво е свършил преди срещата си с Радев.
ЗА ЦЕНАТА НА УПРАВЛЕНИЕТО
По-рано днес премиерът в оставка Кирил Петков, който дойде за изслушване в парламента, повтори обичайната си теза - че ще се водят разговори за подкрепа на кабинета "Василев" с депутати от ИТН и независими. "Единствената цена, която не сме готови да платим, е да вкараме задкулисието обратно в управлението", посочи Петков. И уточни, както многократно е правил преди, че говори за Слави Трифонов, Бойко Борисов и Делян Пеевски.
„С колегите провеждаме разговори, засега темата за персонален състав на правителство не се обсъжда. Работим върху подкрепата и разясняваме програмата с всички, които проявяват интерес да подкрепят правителството“, коментира също така лаконично пред журналисти председателят на групата на ПП Андрей Гюров.
НЕТЪРПЕНИЕ И ЯД
От ДБ, които досега проявяваха търпение към съюзника си, вече започват да го губят. Съпредседателят на десницата Христо Иванов възнегодува, че не се води разговор за начина, по който би работил кабинетът, въпреки че времето за това изтича. "Фундаменталната причина, поради която се разпадна досегашната коалиция, беше недобре изграденият модел на взимане на решения и комуникация. Много е важно следващото управление да стъпи на изводи от това", изтъкна той. И допълни, че липсата на разговор с ПП не радва десните.
По-късно, в интервю пред „Дневник”, той предупреди, че ако в този парламент не се състави правителство, в следващия това ще бъде още по-сложно. Иванов смята, че „трябва да правим разлика между личните разговори и политиката”. И даде пример с БСП като приемлив партньор на десницата заради общите им разбирания за правосъдната реформа. “Поредица от избори показват стабилна тенденция към раздробяване. Преминаваме в състояние на гиганти от среден размер, които рязко трябва да станат любезни и да слушат другия. Трябва да се научим да функционираме в такава среда, защото иначе няма да можем да взимаме решения. На този фон нямаме право на лични отношения. Егото трябва да го закачим някъде на площада”, описа десният политик разбирането си за политическото положение.
С АПЕТИТ ЗА МИНИСТЕРСТВА
По-практично действа левицата. На "Позитано" 20 днес се проведе Национален съвет на БСП. На него бяха обсъдени възможните министерски позиции, които социалистите да заемат, както и предложените проекти на законодателна и управленска програма.
На брифинг след заседанието соцлидерът Корнелия Нинова обяви, че очаква ПП да проведе докрай разговорите за подкрепа на правителството и да гарантира най-малко 121 депутати. И подчерта, че ако това не се случи, утре няма да бъде предлаган проектокабинет.
Иначе Националният съвет е одобрил програмата, подготвена от съвместно с ПП и ДБ. Това обаче ще има значение само при условие, че бъде осигурена очакваната парламентарна подкрепа. Социалистите отбелязаха специално, че са „удовлетворени” от мястото, което е намерило в програмата предложението им да се положат дипломатически усилия за нормализиране на диалога между България и Русия.
В случай, че проектокабинетът бъде одобрен от парламента, БСП ще предложи за неговия състав своите представители в правителството на Кирил Петков. Това са самата Корнелия Нинова (икономика), Георги Гьоков (социална политика), Христо Проданов (туризъм) и Иван Иванов (земеделие).
Социалистите се заричат, че ако се стигне до това да получат третия мандат, ще положат "всички усилия" за неговото осъществяване.