След като чак в третия си мандат премиерът Бойко Борисов се впечатли от разрухата в психиатриите и кабинетът им обеща пари за ремонти, вчера министър-председателят се разпореди да бъдат спасени и общинските болници. Те протестират, че са на ръба на оцеляването, от години, но проблемите им стават приоритет едва в годината на местните избори.
"Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени", обяви на среща с представители на Сдружението на общинските болници Борисов, цитиран от правителствената пресслужба. Той обещал също така, че правителството ще търси финансови възможности да дотира общинските болници, на които парите не достигат.
Поводът за срещата са финансовите проблеми на общинските болници и недостатъчните възнаграждения за труда на медицинските специалисти, отбелязват от МС. На срещата са присъствали също вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и управителят на здравната каса Дечо Дечев. Премиерът Борисов е разпоредил на здравното министерство да започне анализи на финансовото състояние на всяка една от общинските болници в страната. До петък - само за един ден, МЗ трябва да изготви предложение с конкретни решения на проблемите. От Сдружението на общинските болници заявиха, че също ще представят анализ на състоянието на лечебните заведения.
Общинските болници предупреждават от години, че фалитите им са въпрос на време. Данните на сдружението на общинските болници сочат, че за последните 10 години - в по-голямата част от които е управлявал именно Борисов, съществуването си са прекратили над 20 такива лечебни заведения. Данните на самото здравно министерство отпреди няколко години пък са за 19 закрити общински болници от 2010 до 2016 г. Сред тях са например многопрофилните болници в Елена, Дряново, Кула, Тервел, Генерал Тошево, Бобов дол, Трън и Брезник. Нещо повече - първият кабинет на Бойко Борисов се опита да започне здравна реформа именно с преструктуриране на по-малките лечебни заведения, основно общински.
Заради липса на персонал общинските болници трудно отговарят на изискванията за договори на здравната каса, а клиничните пътеки, по които работят, са зле финансирани. Само в рамките на последните дни протестираха медицинските сестри от болницата в Козлодуй - заради ниски заплати, и работещите в Карлово - заради намалено финансиране от НЗОК.
Точно преди година сдружението на общинските болници организира протест с искане за допълнителна субсидия от държавата от 30 млн. лв., с които да се покрият най-належащите им дългове. Тогава от МЗ обясниха за пореден път, че подобно дотиране е непозволена държавна помощ, която се санкционира от Брюксел. Не е ясно под каква форма може да се отпусне обещаното от Борисов дотиране сега. Единственият легален начин държавата да подпомага общинските болници е през парите, които и сега плаща МЗ за дейност - за спешна помощ, за медицинска експертиза, за болници в отдалечени райони.
Не е ясно и дали в поисканото от Борисов в рамките на ден решение на проблемите на общинските болници ще фигурира предложението на МЗ от миналата година - болниците да се преструктурират в медицински центрове с до 20 легла. М.г. МЗ дори предложи финансова помощ за подобна реформа, но идеята не се прие от самите лечебни заведения.
НАПРЕД-НАЗАД
Като решение на част от проблемите на малките болници м.г. бяха увеличени цените на част от пътеките, по които те работят. Тази година обаче някои отново се оказаха намалени - в областта на неврологията и гастроентерологията.