Медия без
политическа реклама

Българинът вади по-голямо перо от бюджета си за храна от средното за ЕС

Илияна Кирилова

Бюджетът на домакинствата у нас остава различен от европейския. През 2017 г. средният разход на едно българско семейство за ток, вода и жилища е бил 19.7% от общия му бюджет, при 24.2% среден показател за ЕС. За сметка на това обаче българинът вади за храна и безалкохолни напитки по-голяма част от бюджета си в сравнение със средния процент за ЕС - 19.2% у нас, при 12.2% средно в Европа. Това показват данни на Евростат за миналата година.

В сравнение с нас консумативите по жилището са по-сериозно перо в бюджета на румънското семейство - 22.5%. Най-сериозни суми или почти една трета от приходите си са давали за електричество, вода и поддръжка на жилището семействата във Финландия -28.8%, следвани от Холандия - 28.7%, Франция - 26.2%.

За транспорт сме давали 13.9%, за здраве - 6.2%, а за твърд алкохол - 5.2%. Най-малко пари спрямо доходите си сме харчили за дрехи и обувки - едва 3.2%, докато за култура и развлечения - 7.9% . Най-голямата част от доходите си за храна са давали румънците - 27.8%. Следват ги Литва с 21.6% и Естония с 20.3%. Съпоставени с доходите, храната и безалкохолните напитки са най-евтини във Великобритания - 8.2%. Следва ги Люксембург, където храната гълта 8.9% от семейния бюджет, но пък разходите за алкохол в Люксембург са най-големи сред всички държави на ЕС - 8.1%, при средно 3.8%. Средно с 9.9% от приходите си пък се изхранват австрийските семейства. Алкохолът е най-малкото бюджетно перо за германското семейство - 3.2%. В челната тройка са и румънците с разходи за алкохол 5.7% спрямо бюджета си.