В своеобразна публична изповед правосъдният министър Данаил Кирилов се разкая, че е помогнал по политически причини за прокарването на решението да има 6000 машини за гласуване на предстоящите местни избори. Съжалението си той изрази пред парламентарната правна комисия, която вчера реши на първо четене, че машинното гласуване се отменя за кметските избори наесен.
Комисията прие още, че в бъдеще машини ще има само на президентски и европейски избори. Предложението беше внесено от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“ и получи подкрепата на техните депутати.
Кирилов оглавяваше правната комисия в началото на годината, когато Народното събрание одобри предложението на ГЕРБ на местния вот да има 6000 секции с устройства за гласуване. Същинската причина за тази стъпка беше желанието на управляващите да потушат напрежението, което възникна около неуспешния им опит да обезсилят преференциите. Още тогава беше ясно, че увеличаването на устройствата е временно решение, и след като получиха доклад на Централната избирателна комисия (ЦИК), оценяващ машинното гласуването като скъпо, ненадеждно и непопулярно, управляващите пристъпиха към неговата отмяна.
Пред депутатите от комисията вчера Кирилов обяви „в лично качество“, че решението на партията му преди няколко месеца е било продиктувано изцяло от желание да се угоди на опозицията. „Поемам отговорността за онова решение, което беше повече политическо, отколкото правно и чийто смисъл беше да сближи крайните позиции на мнозинството и опозицията в тогавашния момент. Но това решение не беше правилното, работещото и не следва да бъде съобразено и респективно реализирано в хоризонта на предстоящите местни избори“, обяви правосъдният министър.
ИЗНЕНАДА
Изненадващ беше отказът на ДПС да гласува с управляващите, които отначало обявиха, че разполагат с подкрепата на движението. От партията на Ахмед Доган настояха да бъдат закупени машини, а в закона да се запише коя фирма ще изготви софтуера за устройствата, както и кой държавен орган ще ги тества, сертифицира и одитира. В същото време двусмислено подметнаха, че ако държавата не се намеси в организацията на машинното гласуване наесен, употребата на 6000 устройства щяла да доведе до катастрофа.