Медия без
политическа реклама

Две трети от гражданите не виждат полза от прокуратурата

Хората очакват следващият главен прокурор да бъде мъж над 45-годишна възраст, независим и да е от гилдията

Директорът на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова-Вегертседер и експертът Теодор Славев представиха проучване какъв трябва да бъде новият главен прокурор.
Илияна Кирилова
Директорът на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова-Вегертседер и експертът Теодор Славев представиха проучване какъв трябва да бъде новият главен прокурор.

69% от гражданите на страната ни не виждат никаква полза от работата на главния прокурор Сотир Цацаров, а 22 на сто не очакват нищо различно от наследника му. Това сочат данни от проучване на социологическата агенция "Глобал Метрикс", представено в сряда. Изследването е изготвено в периода от 5 до 20 февруари по поръчка на Българския институт за правни инициативи (БИПИ) и обхваща 1090 пълнолетни българи от цялата страна.

За работата му като главен прокурор през 7-годишния му мандат, който приключва в края на 2019 г., 42.6 на сто от анкетираните оценяват Цацаров със среден 3, а 24.5 на сто му пишат слаб 2. Гражданите, които го оценяват с отличен 6, са в рамките на статистическата грешка - едва 0.7 на сто. "Други изследвания, които сме виждали, сочат близки до тези резултати", коментира Теодор Славев от БИПИ.

Причините за ниската оценка на главния прокурор са няколко. 64.6 на сто от запитаните са на мнение, че държавното обвинение се е провалило в борбата с битовата престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Поради тази причина 60 на сто очакват наследника на Цацаров да разследва злоупотребите по върха. "Гражданите усещат, че политическата система е пропита с корупция и че нищо не е направено в тази посока", твърди Славев.

Малко над една трета от участниците в проучването са категорични, че прокуратурата се е използвала за политически цели. Точно толкова очакват следващият главен прокурор да не превръща държавното обвинение в бухалка, а 60 на сто искат той да бъде независим от политически кръгове.

Близо 20 на сто от гражданите са съгласни, а над 40 на сто са донякъде съгласни, че борбата с корупцията през мандата на Цацаров е била основно кампанийна, а не системна. "Проблемът с подобни кампанийни акции на прокуратурата е, че създават впечатление за избирателност, което означава, че над едни лица или група от хора има чадър, а при други има целенасочени действия", отбеляза Теодор Славев.

Проучването показва, че хората очакват следващият главен прокурор да бъде мъж над 45-годишна възраст, който през кариерата си е бил прокурор или следовател, и е политически независим, за да води активна борба с престъпността по високите етажи на властта. Директорът на БИПИ Биляна Гяурова-Вегертседер коментира, че желанието на хората да видят главен прокурор от гилдията кореспондира със слуховете, които се разпространяват, че в момента се търси човек от прокуратурата. "Нашето желание като НПО, което от дълги години следи този избор, е да има осветляване на този процес. Ако има повече от един кандидат за главен прокурор, да стане ясно как се е стигнало до тези имена", допълни тя.

Според Гяурова през годините сме се нагледали на много театрална публичност на тези процедури, но на практика ни липсва прозрачност. "Как стигаме до определено име? Дали стигаме, защото „ти си го избра“, или защото гилдията го е избрала", изтъкна директорът на БИПИ.

Процедурата по избор на нов главен прокурор трябва да започне не по-рано от 10 юли и не по-късно от 10 септември. Номинации могат да бъдат направени от най-малко 3-ма членове от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и от министъра на правосъдието. "Това показва, че изборът на главен прокурор няма как да не е в някаква степен политически оцветен. Но е разбираемо, защото прокуратурата е тази, която би следвало да осъществява наказателната политика на държавата", поясни Биляна Гяурова-Вегертседер.

ПРОЦЕДУРА

Предложенията за нов главен прокурор се правят на четири поредни заседания на Прокурорската колегия. Кандидатите трябва да имат най-малко 12 години юридически стаж, висок етичен стандарт, висока професионална компетентност, изявени аналитични способности и независимост, воля за налагане на законността и развити умения за работа в екип. След като бъдат обявени кандидатите, те имат двуседмичен срок, в който да представят своите концепции, които ще бъдат публикувани на интернет страницата на ВСС. Претендентите ще бъдат изслушани от Пленума на ВСС, като процедурата ще се излъчва онлайн на живо. 7 дни преди това НПО-та, представители на академичната общност и на професионалните организации на магистратите имат право да изпращат становища и въпроси. Необходимият брой гласове, за да бъде избран главен прокурор, е 17 от общо 25 членове на съвета. Ако никой от кандидатите не получи толкова гласове, в процедурата остават тези с най-много и има ново гласуване. В края на процедурата стои президентът, който трябва да подпише указа за назначаването на нов главен прокурор. Той може да го върне за ново прегласуване, но само веднъж.

Последвайте ни и в google news бутон