Необясним е упоритият отказ на прокуратурата да разследва собствеността, връзките и дейността на офшорната компания „Виафот", която се използва като основно оръдие за юридическите атаки срещу "Дунарит". Това се казва в официална позиция на военния завод "Емко", собственост на Емилиян Гебрев, разпространена от БГНЕС в сряда.
Тя идва само ден след като от прокуратурата съобщиха официално информация по разследването на покушението срещу българския бизнесмен през 2015 г. От държавното обвинение твърдят, че основната версия за отравянето на Гебрев са сделки за износ на оръжия и боеприпаси към Украйна. Разследващите отхвърлят тезата, че опитът за убийство може да е свързан с желанието на "Емко" да придобие военното предприятие "Дунарит", тъй като тези намерения станали ясни едва след въпросното отравяне. Очевидно обаче Гебрев не е съгласен с това, като в позицията на дружеството му се казва, че още през февруари 2015 г. е станало ясно желанието му да купи "Дунарит". "Основателно възниква въпросът дали за прокуратурата не съществуват други причини да изключва версията, според която интересът на "Емко" за придобиване на "Дунарит е бил мотив за покушението", питат от военния завод.
В позицията се обръща основно внимание на офшорната фирма "Виафот". Компанията обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията сделката на Гебрев, с която бе увеличен капиталът на "Дунарит", и по този начин той придоби предприятието. В началото на тази година сайтът "Биволъ" публикува документи от "Панамските досиета", които показват, че краен собственик на офшорката е Александър Ангелов, спряган за адвокат на Делян Пеевски заради участието му в сделки, свързани с депутата и избягалия в Сърбия банкер Цветан Василев.
В позицията на "Емко" се отрича твърдението на прокуратурата, че има отказ от страна на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) да предостави техническо съдействие за анализиране на използваните отровни вещества. "Такова искане българската страна до ден днешен не е направила по надлежния ред. Така България става единствената страна - членка на ОЗХО, която отказва да признае компетенциите на организацията", констатират от "Емко".
От дружеството отправят и основателния въпрос защо държавното обвинение не отправи запитване до руските власти за потвърждение или опровергаване на установената самоличност на физическите лица, заподозрени като преки извършители на покушението. Главният прокурор Сотир Цацаров потвърди пред журналисти в сряда, че има съвпадения между отравянето на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал във Великобритания и това на Гебрев. "Основанията, които ни дават да мислим, че има тясна връзка, не бих казал между двете престъпления, а по-скоро тясна връзка между лицата, е това, че има съвпадение между един от обвиняемите, заподозрени по делото "Скрипал", и негови посещения тук в България", посочи той.
Както вече стана ясно, единият от заподозрените за отравянето на Скрипал - руснакът Денис Сергеев с псевдоним Федотов, е пребивавал 3 пъти в България през 2015 г. Той е бил придружаван и от други граждани на Русия при визитите си у нас. Тези разкрития съвпадат с твърденията на разследващия сайт "Белингкат", според който екип от осем офицери от руското военно разузнаване са в основата на покушението срещу Гебрев.