Бившият министър на правосъдието настоящ съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов е на разпит в столичното следствие по делото, свързано със системата за случайно разпределение на делата в съда. Прокуратурата образува дело за компютърно престъпление по доклада за теста на системата, който е установил, че тя е уязвима.
Пред журналисти Иванов обясни, че е призован като свидетел, предаде БНР.
Докладът за одита засега не е публичен. ВСС отказа да го огласи с оправданието, че има досъдебно производство. Преди дни прокуратурата съобщи, че наблюдаващите прокурори дават съгласие на съвета да прецени кога и в какъв обем да изнесе данни от одита на системата. Макар и разследването да е висящо, главният прокурор Иван Гешев вече посочи виновните според него - Христо Иванов, председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и бившия член на съвета и настоящ шеф на Съюза на съдиите Калин Калпакчиев. И тримата не са от любимците на Гешев и неведнъж са го критикували публично.
Преди седмица Христо Иванов нарече абсолютни лъжи твърденията, че е настоявал за въвеждането на тази система за случайно разпределение на делата.
"Тази система е приета на заседание на ВСС на 7 май 2015 г., единодушно. И не просто единодушно, а с участие на Сотир Цацаров. Тоест, г-н Цацаров е гласувал "за" тази система. Разбирам защо на настоящия ВСС му е лесно да си представи, че един министър на правосъдието може да ги накара да вземат едно или друго решение, но всеки, който е живял 2015-а година, може да си спомни какви бяха отношенията между мен, мнозинството на ВСС и Цацаров. Идеята, че аз съм бил в състояние да окажа натиск, в резултат, на който Цацаров и неговото мнозинство във ВСС да приеме каквото и да било, е абсолютна пародия. Това, което наблюдаваме, е една Гьобелсова саморазправа с всички неудобни на главния прокурор чрез абсолютно умишлени лъжи", каза Иванов пред БНР. Иванов подчерта, че настоящият главен прокурор Иван Гешев цитира имена, но не и факти.
Иванов напомни, че системата е била внедрена като временно решение, което е трябвало да трае от 3 до 6 месеца. "Нали разбирате, че това изобщо не беше важна тема за мен. Важната тема за мен беше ВСС да получи всички условия да въведе цялостна електронна система и да преминем към електронно правораздаване. Ако го бяхме направили това, сега съдебната система нямаше да е спряла", коментира още той.