Самолети Eurofighter от Военновъздушните сили на Кралство Испания ще пристигат у нас за съвместна мисия с българските Военновъздушни сили по охраната въздушното ни пространство, обяви на брифинг в Министерският съвет служебният министър на обраната Димитър Стоянов.
„Очакваме от 1 ноември да пристигнат нашите колеги от Испания с до осем самолета Eurofighter, които ще останат до 23 декември“, посочи министър Стоянов.
„Това е съвместно носене на дежурство по охрана на въздушното ни пространство, не е само носене от испанските Военновъздушни сили. Практикували сме го и друг път. Правено е с Испания, правено е и с Италия“, припомни Стоянов.
Испански изтребители идват в България за втори път в рамките само на няколко месеца. Испания изпрати през зимата пак 4 самолета Eurofighter EF-2000 Typhoon II и 130 военнослужещи за т. нар. мисия по "ер полисинг", които останаха до 31 март. За испанските екипажи има ограничения. Те изпълняват мисии, свързани с опознаване на въздушни цели, но не и мисии, които са свързани с употреба на оръжие. Това право е единствено и само на българските ВВС.
Самолетът Eurofighter EF-2000 Typhoon II е многоцелеви изтребител с два двигателя. С такива машини разполагат редица европейски държави като Испания, Италия, Великобритания, Германия и Австрия. Само 15% от повърхността му е метална, което му осигурява защита от радари. Това позволява отлична маневреност и същевременно висока ефективност и голям радиус на действие на свръхзвукови скорости.
След руските действия в Крим през 2014 г. НАТО взе решение да усили мисията по охрана на въздушното пространство на страните от източния си фланг. За България тази мярка се прилага периодично, докато в североизточния фланг на НАТО съюзниците осигуряват със свои сили и средства въздушния суверенитет на балтийските страни, които нямат свои способности. Тези мисии бяха засилени още повече след руското нахлуване в Украйна.
СМЕТКИ
Военният министър обяви в сряда още, че Министерският съвет е взел още две важни решения, свързани с отбранителните способности на страната ни. „Едното решение беше за създаване на набирателна сметка по проекта за самолетите F-16. Това беше един от ангажиментите, които пое министерството, когато встъпихме в длъжност. Тази сметка е от изключителна важност за Министерство на отбраната, тъй като знаете, че в края на годината остават едни финансови средства, които се връщат в централния бюджет. С тази набирателна сметка финансовите средства ще останат в Министерство на отбраната и те ще бъдат различни и отделени от средствата, които се отпускат всяка година“, коментира той.
Министърът обяви, че второто решение, взето от служебния кабинет днес, е свързано със създаването на сметка във Федералната резервна банка в Ню Йорк. „Такива две решения на Министерския съвет има през 2021 г. и 2022 г., но поради прекратяването на дейността на 46-ото и 47-ото Народни събрания тези решения са останали без последствия. В резултат на това България е загубила над 10 млн. щатски долара. Това са страшно много средства за Министерството на отбраната и дават глътка въздух по отношение на модернизацията“, каза още Димитър Стоянов.
Той припомни, че разкриването на сметката става по силата на международен договор, който трябва да бъде ратифициран от парламента.
„По-този начин ще осигурим доходност от финансовите средства, които бяха внесени авансово по договора за F-16 през 2019 г. в размер на 1,2 млрд. щатски долара“, уточни Стоянов.