Медия без
политическа реклама

Кабинетът обяви готовност за евакуация в областите Враца и Монтана

Пороите предизвикаха проблеми и на магистрала "Хемус", изпускат се язовири, има унищожени улици

17 Юни 2023Обновена
Врачанското село Лиляче
БГНЕС
Врачанското село Лиляче

Създадена е организация при нужда от евакуация на градове и села в непосредствена близост до река Огоста, обяви късно вечерта в събота правителството и добави, че "във връзка с проливните дъждове в Северозапада, Министерски съвет взима допълнителни превантивни мерки за опазване на живота и здравето на населението".

Според съобщението, областните управители на областите Монтана и Враца са в готовност да евакуират жителите на село Хайредин (врачанско) и на град Бойчиновци, селата Портитовци, Ерден, Кобиляк и Лехчево, и ниските части на селата Мърчево, Владимирово и Громшин (монтанско) Решението за евакуация ще се вземе в случай, че по разпореждане на „Напоителни системи“ се наложи да се покачи нивото на река Огоста заради контролирано изпускане на водите на язовир Огоста.

Неспиращите порои предизвика проблеми дори на магистрала "Хемус", където бе залято платното. Стигна се до временно ограничаване на движението по активната лента в посока Варна, при 32-ри км на автомагистрала "Хемус" поради наводнен участък, съобщиха от пресцентъра на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). Трафикът се осъществяваше в изпреварващата лента. 

Новият социален министър Иванка Шалапатова посети поредица от населени места, тежко пострадали от наводненията. Тя обеща финансова помощ за пострадалите от дъждовете и във Врачанско при посещението й в най-пострадалото село Лиляче, съобщиха от община Враца.

На място кметът Калин Каменов е поел ангажимент експерти от администрацията да оказват съдействие при попълване на заявленията за помощ. Подкрепа на община Враца за възстановяване на щетите ще окажат освен от Министерство на труда и социалната политика и от Българския Червен кръст, регионалните дирекции на „Социално подпомагане“ и „Пожарна безопасност и защита на населението“.

В Лиляче укрепват диги, отводняват къщи и обезпаразитяват засегнатите участъци. Принудително се изпуска язовир “Агов дол” чрез монтиране на сифон от “Напоителни системи”, съобщиха още от община Враца, цитира БТА. Кметът на с. Лиляче Вероника Ценова по-рано каза, че над 30 са частните домове, които се нуждаят от отводняване, сериозно засегнати са четири улици, има и такива, които са покрити с донесени наноси и чакъл.

При посещение по-рано в Берковица Шалапатова припомни за еднократните помощи в размер до 1512 лева, които пострадалите могат да получат от Министерството на труда и социалната политика и обеща заявленията за подпомагане да бъдат разгледани максимално бързо и още до края на юни средствата да бъдат получени. Вече се раздават помощи в перилни и почистващи препарати, храни, минерална вода.

По-късно правителствената служба обяви, че парите ще се отпускат о Агенцията за социално подпомагане, която ще съдейства на гражданите за попълване на документите. Паралелно с това, чрез Агенцията по заетостта, по заявка на общината и с финансиране от МТСП, безработни ще бъдат ангажирани да помогнат с почистване, пазаруване, координация на помощите и други належащи нужди на засегнатите.

Още от началото на наводненията социалните работници към Дирекции "Социално подпомагане“ на МТСП започнаха посещения в домовете на пострадалите, за да направят цялостна оценка на нуждите. Специално внимание ще бъде обърнато на децата, които са били свидетели на наводнението.
Всички пострадали могат да потърсят безплатна психосоциална подкрепа и на горещия телефон на БЧК 0800114 66., добавят от МС.

Иначе бе обяено, че няма данни за бедстващи или застрашени хора. Това уверение дойде от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", която е в Министерството на вътрешните работи (МВР). Според пожарната, силите и средствата на звената й участват в локализирането и ликвидирането на 35 произшествия, с 42 единици техника и 105 служители.

Още петък срещу събота в община Враца бе обявено частично бедствено положение заради поройните дъждове и наводненията, които те предизвикаха. Според информацията от общината в момента е нормална ситуацията в другите засегнати села Баница, Чирен, Горно Пещене и Веслец, където екипите продължават работа по отстраняване на щетите. Кризисният щаб продължава денонощно да следи ситуацията в община Враца, извършват се непрестанни проверки на речни корита и язовири. 

Освен в община Враца частично бедствено положение е обявено и в общините Криводол и Мездра. Това станаа, след като по-рано бе обявен оранжев и жълт код в множство области на страната.

В справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за 17 юни бе обявено, че най-тежка ще бъде ситуацията във Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Габрово, Ловеч, София-област, София-град, Перник, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. С повишено внимание трябва да бъдат също жителите на Плевен, Русе, Търговище, Сливен, Хасково и Кърджали

 

В СТОЛИЦАТА

В София аварийните екипи на Столична община са отработили 14 сигнала, основно от район "Нови Искър" - Кътина, Подгумер, Гниляне и кв. "Изгрев". Това съобщават от общинския пресцентър.

В момента екипите на аварийната дирекция, Столичен инспекторат и пожарната продължават работа по отводняване в Нови Искър, където валежите тази нощ бяха най-интензивни. На място през цялата нощ и в момента е кметът на района Даниела Райчева с екипа на районната администрация.

В кв. "Изгрев" на град Нови Искър поради завиряване е затворен пътя под моста на завод "Зебра" и пътя за психиатричната болница. Продължават обходите на терен, както и наблюдението на речните корита и язовирите на територията на Столична община.

По информация на „Напоителни системи" ЕАД –  клон „София", към момента в язовир „Искър" има наличен 12% свободен обем; язовир „Панчарево" е 1,80 м под кота от преливника, изпуска се с 15 куб. м в секунда. Поради покачване на нивото на река Яна - София, и река Елешница (Матица) - София област, като превантивна мярка ще бъдат изградени диги от чували. Създадена е необходимата организация.

 

АНАЛИЗ

Изготвеният от експертите на НИМХ климатичен анализ показва някои тревожни данни и тенденции.

Сумарните количества валежи от началото на юни до вчера (16 юни) са надхвърлили между 2 и 4 пъти климатичните норми на места в Западна България. Валежите през първата половина от месеца са главно в западната половина от страната, докато на изток сумарните количества са само между 1 и 20% от нормите.

Най-значителни са валежите в района на Западна Стара планина и високите части на планините в Югозападна България, където отчетените сумарни количества надхвърлят 250-350 л/кв. м, посочват от департамент "Прогнози и информационно обслужване" към института.

Последвайте ни и в google news бутон