Кметът на община Божурище Георги Димов (ГЕРБ) е изтеглил кредит от 1 млн. лв. и взел кола на лизинг, въпреки че годишната му заплата е 22 хил. лв. Това обвинение хвърли в общественото пространство прокуратурата, без да даде повече подробности - коя банка е отпуснала кредита, с какво е обезпечен той и дали се води разследване по това направление.
Кметът беше арестуван във вторник при показна акция на спецпрокуратурата, антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и СДВР. На брифинг в сряда говорителката на спецпрокуратурата Сийка Милева заяви, че той е извършил длъжностно престъпление, защото не е прекратил процедура по продажба на общински терени, след като е получил сигнал за нередности от председателя на общинския съвет. Според сигнала обявата за търга е била публикувана на сайта на общината само един час преди изтичането на крайния срок за подаване на необходимата тръжна документация.
Държавното обвинение ще иска постоянен арест за Димов и отстраняването му от кметската длъжност. Заедно с него обвиняеми са и зам.-кметицата Габриела Дончева и началничката на отдел "Общински имоти" заради съставени документи с невярно съдържание.
Все още не е ясно обаче в какъв размер е била ощетена община Божурище, въпреки че по-рано зам. главният прокурор Иван Гешев твърдеше, че пропуснатите ползи възлизат на 8 млн. лева. Тепърва е назначена експертиза, която да установи пазарната цена на продадените имоти. По данни на прокуратурата цялата процедура е извършена в рамките на само един работен ден - сключени са договорите за продажба на терените, след което са вписани в Агенцията по вписванията, имотите са отписани от актовите книги на общината и предадени на новите собственици. Те са три юридически лица, като на едно от тях пълномощник е бащата на кмета, а четвъртият купувач е висш магистрат от Националната следствена служба.
ПРАВОМОЩИЯ
На брифинга прокуратурата беше попитана защо служители на КПКОНПИ са участвали в ареста, след като по закон нямат разследваща функция. Зам.-шефът на криминалната полиция в СДВР Калин Ленков обясни, че полицаи са поставили белезниците на Георги Димов, но били скрити от служители на КПКОНПИ при извеждането му. Антикорупционната комисия активно участва и при ареста на Десислава Иванчева. Съдът обаче отбеляза в мотивите към присъдата й, че служители на КПКОНПИ са нямали място в акцията.