Медия без
политическа реклама

Корнелия Нинова хвърли оставка и пак се кандидатира за лидер на БСП

Не е ясно дали ще има пряк избор на председател, или отново конгрес ще реши кой ще застане начело на левицата

 В началото на пленума Нинова обяви оставката си и демонстрира добро настроение.
БГНЕС
В началото на пленума Нинова обяви оставката си и демонстрира добро настроение.

Само за 24 часа лидерът на БСП Корнелия Нинова преобърна позицията си и все пак подаде оставка заради загубата от ГЕРБ на изборите. Само преди ден тя не смяташе да се оттегля и предложи стартиране на процедура по номинации и пряк избор на лидер от местните партийни организации. Оставката ще бъде гласувана на заседание на конгрес на 15 юни.

"Моята представа за морал и достойнство в политиката означава първият да поеме най-голямата отговорност", обяви Нинова вчера, но не пожела да отговори на въпрос коя е най-голямата й грешка и какво я е накарало да ревизира позицията си.

Веднага след изборния провал вътрешнопартийната опозиция настоя Нинова да се оттегли и да бъде свикан конгрес, който не само да приеме оставката й, но и да избере неин наследник. Нинова и приближените й от ръководството обаче държаха конгресът само да приеме оставката и през юли да се проведат местните конференции, които да издигнат кандидати за лидерското място. На заседание на Националния съвет вчера обаче предложенията й бяха отхвърлени. Пред "Сега" социалисти коментираха, че тази процедура, която е по новия устав, приет по времето на Нинова, е прекалено тромава и ще забави избора на ново ръководство до есента. Така вместо кампания за местния вот социалистите ще правят вътрешни избори.

От своя страна Корнелия Нинова се опитва да спре опозицията, която на конгреса най-вероятно ще поиска промяна на устава и връщане на старите правила за избор на лидер - не от членовете на партията, а от делегатите на конгреса, които са около 800. Въпреки подадената оставка Нинова възнамерява отново да  се кандидатира за председател. "На конгреса ще предложа някой от заместниците си, който да поеме функциите на председател, до избор на нов такъв. Правилата за пряк избор се приемат от НС на партията, имаме комисия, която трябва да ги подготви", допълни Нинова. По думите й тези правила били готови от половин година.

По време на пленума опонентите поискали и оставката на цялото Изпълнително бюро и Националният съвет да избере временен председател на партията, който да поеме функцията на титуляря до провеждането на избор за нов. Ръководството на БСП обаче се е възпротивило, настоявайки Нинова да остане на поста до конгреса, който да бъде свикан до две седмици. Оставка пред Националния съвет е подал и Георги Свиленски, шеф на предизборния щаб.

Според партийния устав мандатът на Нинова и останалото ръководство в БСП изтича през 2020 г.

Нинова предлага и социалистите да се върнат в парламента, който те напуснаха в средата на февруари.

 

Последвайте ни и в google news бутон