Медия без
политическа реклама

Куп проверки нищят скандала с акушерките, танцуващи с бебета

07 Яну. 2025
стопкадър

Куп проверки изясняват скандала в Неонатологичното отделение в областната болница "Д-р Иван Селимински" в Сливен, предизвикан от решението на две акушерки да се снимат как танцуват с бебета под мишница и да разпространят клипа в социалните мрежи. Здравното министерство проверява случая, прокуратурата - също се самосезира, за да изследва дали с действията си двете жени са застрашили здравето на новородените. В ход е и вътрешна проверка в лечебното заведение, от което и двете акушерки, участвали във видеоклипа, подадоха оставки. Не е ясно дали се проверяват и останалите, присъствали и заснели "купона". 

Шефката на отделението д-р Таня Праматарова осъди видеото и поведението на бившите си подчинени. От позицията на Праматарова обаче не става ясно защо жените са оставени да подадат оставки, вместо да бъдат уволнени дисциплинарно.

Д-р Праматарова увери, че децата, с които акушерките танцуват в клипа, са здрави. "Двете бебета, които участват в скандалния клип, са в добро общо състояние. Те са здрави и няма опасност за тяхното здраве занапред и за живота им", каза тя и обеща дисциплината сред работещите да бъде затегната с нови правила.

"В България масово не се разбира, че медицинският персонал не притежава пациента, нито той е собственост на болницата. Често уязвимото положение на пациента го поставя  в зависима позиция. И често се злоупотребява с нея. По време на обучението на медицинските специалисти никой не обяснява колко порочна е тази практика. Нещо повече, поощрява се грубото, неуважително и пренебрежително поведение към пациента. Това е честа причина за спорове, агресия и грубост от двете страни.  Няма как да очакваме от акушерките да осъзнаят, че не могат да развяват бебета без съгласието на родителите им при тези условия", коментира във Фейсбук адвокатът по медицинско право Мария Шаркова. 

Тя припомня, че в много родилни отделения в България все още се практикуват остарели методи на здравни грижи. "Здравите деца, които не се нуждаят от интензивна или друга специфична грижа, трябва да са при майките си. Акушерките са висококвалифицирани специалисти и тяхната работа не е да къпят бебета и да сменят памперси, а да учат родителите как да се грижат за новороденото. Все още боксовата система и отглеждането на новородени в отделни от майките им помещения е практика", пише Шаркова.

Тя разказва потресаващи заблуди сред медицинския персонал, с които се е сблъсквала, докато изнася пред студенти лекции по здравно законодателство -  като се почне от това, че пациентът нямал право да получи медицинската си документация, освен ако прокурор не разпореди това, мине се през разпространеното "знание", че пациент, който не съобщи, че е ХИВ позитивен, може да се изпише "дисциплинарно", и се стигне до дълбоко вкорененото вярване, че раждащата жена е невменяема, ерго тя не може да участва в никакви решения, свързани с раждането.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата