Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се обяви с решение срещу предложението да има задължителни квоти за българска музика в телевизиите и радиата, защото това би ограничило конкуренцията.
Актът на КЗК е приет по производство за оценка за съответствието с правилата на конкуренцията на проекти за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, внесени в Народното събрание от депутати. С тези проекти се предвижда създаване на нов текст, според който най-малко 1/3 от дневното музикално съдържание на радио и телевизионните програми трябва да е предназначено за българска музика, създадена от автори, поне единият от които е български гражданин. Единственото изключение се прави за новините и спортните предавания, рекламите и филмите. От тази българска музика, която е с текст, най-малко 1/2 трябва да е с текст на български език. Тези съотношения трябва да бъдат постигани всеки ден в часовия пояс между 06:00 и 22:00 часа. Това задължение за доставчиците на медийни услуги е подкрепено с имуществена санкция от 5000 до 20 000 лв., като за реализиране на административно-наказателната отговорност е достатъчно нарушението да бъде констатирано в рамките на едно денонощие.
Специално тези текстове бяха внесени от ВМРО, чиито мотиви бе съхраняването на българския език и култура в условията на глобализация. Медийната комисия отхвърли предложението, а сега и КЗК се произнесе срещу него. "Въвеждането на квоти за българска музика ограничава конкуренцията като поставя в привилегировано положение българските изпълнители спрямо чуждестранните и създава географски бариери за свободното движение на стоки и услуги", пише в решението си Комисията и добавя: "В същото време, няма гаранция, че ще се увеличи броят на българските изпълнители, чиято музика се излъчва, тъй като е възможно да продължат да се излъчват едни и същи изпълнители, но по-често".
КЗК разсъждава и, че частните радиа и телевизии се издържат чрез приходи от реклами, които биха били по-високи при по-голяма аудитория. "Следователно пазарът създава естествен стимул радио и телевизионните оператори да излъчват музика съобразно предпочитанията на аудиторията", казва комисията и пише още: "Наличието на квота за българска музика би довело до уеднаквяване на радиостанциите и музикалните телевизии, като тези, които са принудени да сменят концепцията си, за да излъчват повече българска музика, рискуват да загубят традиционната си аудитория, което да доведе до спад в приходите от реклама и до излизането им от пазара". КЗК смята, че създаването на финансови стимули за излъчване на българска музика би поставило в привилегировано положение радиостанциите за българска музика.
КЗК твърди и, че "ограничената конкуренция и наличието на гарантиран пазар ще намали стимулите на българските изпълнители да подобряват качеството на музиката си и съответно шансовете им за пробив извън България, тъй като и в музикалната индустрия конкуренцията е основен двигател на въвеждането на иновации и на непрекъснатото подобряване на качеството".
Според Комисията създаването и популяризирането на българска музика може да бъде насърчено по редица начини, без да се ограничава конкуренцията. Тя дама пример със съществуването на радиостанции и телевизионни канали, които излъчват само българска музика. Освен това, значителна част от музиката в програмите на БНР е българска, припомня КЗК. "Предвидено е законово задължение за БНР да подпомага създаването на български музикални произведения. По отношение на новите изпълнители съществуват конкурси, фестивали и телевизионни риалити формати, където могат да се изявят и да направят впечатление. Подобни възможности дават и ставащите все по-популярни онлайн платформи", пише още в решението.