Медия без
политическа реклама

МОН предлага по-малко средищни и защитени училища

Малко по-малко средищни и защитени училища и детски градини предлага просветното министерство за тази учебна година, става ясно от проекти на ведомството за актуализиране на списъците за двата вида институции.

Защитени са тези забавачки и школа, които са в райони с ниска гъстота на населението, гранични, планински и полупланински. През миналата година защитените детски градини бяха 102. Поради несъответствие с критериите (ако при закриването им поне 8 деца биха пътували на поне 14 км извън населеното си място) обаче ведомството предлага 10 от тях да отпаднат. След разглеждане на мотивираните предложения от общините пък е преценено, че за защитени могат да се предложат 8 нови детски градини (от общо пожелали 20), т.е. така общият им брой ще стане 100 (с 2 по-малко от м.г.). Защитените училища пък от 159 стават 160. Едно от тях - основно училище „Хр. Ботев“, с. Раброво, обл. Видин, отпада от списъка поради предстоящото му закриване, а в замяна на това се предлагат още 2 нови училища за защитени (от поискали 9 такъв статут).

Средищните училища и детски градини (със съответно поне по 10 и по 4 пътуващи деца от други райони) за тази година пък ще се намалят от 1014 на 990, става ясно от проекта на МОН. Поради липса на пътуващи деца и оптимизация на училищната мрежа 57 училища и забавачки ще престанат да бъдат средищни. За такива обаче се предлага да бъдат обявени нови 24 детски градини и нови 4 училища.

ОБХВАТ

По данни на РУО към началото на учебната година в 990-те средищни институции ще се обучават общо 18 775 деца и 181 220 ученици, като пътуващите деца в задължителна предучилищна възраст в детските градини са 2336, а учениците до 16-годишна възраст са 39 275.

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?