Медия без
политическа реклама

Най-обемното досие в Държавна сигурност е на Иван-Асен Георгиев

Комисията по досиетата показа част от разработката за Иван-Асен Георгиев и книгата му фотоапарат.

Най-обемната разработка на Държавна сигурност срещу физическо лице е срещу бившия представител на България в ООН Иван-Асен Георгиев, осъден на смърт и разстрелян през 1964 г. Един от близо 300-те тома от досието му, книгата фотоапарат, с която той тайно правел снимки, договорът, с който вътрешните министерства на България и СССР се споразумяват да си обменят информация, и други документи на тоталитарните служби бяха показани в първия Ден на отворените врати, организиран от Комисията по досиетата в архива й в Банкя.

Георгиев е следен близо две години през 60-те, преди да бъде арестуван на летището в Москва. Измъчван е и признава, че работи за ЦРУ с нелегалното име Жорж Дювал.

Сред най-мащабните и дълги разработки на Държавна сигурност срещу организации спадат следенето на посолствата на САЩ и Турция в София, слухтенето в радио "Свободна Европа" и др., казаха от комисията.  

Показана бе още папка с агентурни сведения, събирани срещу известната през социализма фабрика за чорапи "Фазан" заради подозрение, че ръководството й поддържа нерегламентирани връзки с чужбина. Посетителите на архива в Банкя видяха и печата и програмата на Турското националноосвободително движение в България, действало между 1985 и 1986 г. и разбито от ДС, печатни плакати на турски език с призиви срещу властта, изработени по време на Възродителния процес, части от взривното устройство, с което войници от кораба "Дръзки" са планирали да го взривят, и т.н.

 

АГЕНТИ

Голям интерес предизвика и картотеката с досиетата на щатните служители на Държавна сигурност и нещатните й сътрудници. От 2007 г. до сега комисията е проверила над 310 000 души за принадлежност към тайните служби, като 16 463 са се оказали свързани с тях, съобщи Екатерина Бончева. Оповестени са имената на 13 249 души, другите са били вече покойници.