Полицията е глобила с 30 лв. шофьора от Национална служба за охрана (НСО), чийто автомобил е влязъл в насрещното движение, докато е возил съпругата на президента. Освен това началникът на екипа за охрана е наказан по дисциплинарен ред. Това съобщи Медиапул, като се позова на отговори на НСО по Закона за достъп до обществена информация. Случаят нашумя през ноември миналата година, след като случаен гражданин засне и разпространи в социалните мрежи видео, на което се вижда как представители на държавната охрана спорят с катаджия. Дни наред липсваше информация какво се е случило и кой е отговорен, а НСО и полицията спореха през медиите с недомлъвки.
Авторът на клипа обясни, че бронираният мерцедес на НСО в грубо нарушение на правилника се е движил обратно на движението по еднопосочната улица "Фритьоф Нансен", за да закара съпругата на президента Румен Радев - Десислава, до магазин в центъра на София.
През ноември НСО започна проверка на случая. Сега от службата съобщиха, че на водача на автомобила е съставен акт от контролните органи и е глобен за нарушение по чл. 183, ал.З, т. 5 от Закона за движение по пътищата, защото "навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път". Справка в закона показва, че глобата е в размер на 30 лева. Началникът на екипа за охраната пък е наказан по дисциплинарен ред, като службата не уточнява каква точно е санкцията.
През цялата минала година са били регистрирани 28 пътнотранспортни произшествия с автомобили на НСО, а 11 нейни служители са били санкционирани. На петима са съставени актове за установени административни нарушения, а на други 6 е издаден електронен фиш в отсъствието на контролен орган.
От предоставените отговори става ясно, че НСО в момента охранява общо 47 души и предоставя специализиран транспорт на 36. По закон с различна степен на охрана се ползват президентът, председателят на парламента, премиерът, вицепрезидентът и главният прокурор. Специализиран транспорт ползват министрите, членовете на КС, председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд, омбудсманът, кметът на София.
Службата обаче на практика може да охранява когото реши, ако прецени, че дадено лице е под заплаха.