Българска следа в разстрела на Красимир Каменов по прякор Къро в Южна Африка не е открита. Това съобщи за NOVA зам.-градският прокурор на София Иво Илиев.
Преди една година - на 25 май, шестима нападатели, дегизирани като служители на Американската служба за борба с наркотрафика разстрелват Красимир Каменов с прякор Къро, жена му и още двама души. Година по-късно въпросите около показната екзекуция са повече, отколкото отговорите. Престъплението е в графа незаркрити.
Полицията в ЮАР засега не е задържала евентуалните убийци. Последната информация за разследването е от март тази година. Властите в Южна Африка разпространиха снимки на двама от предполагаемите участници в убийството. Според информация на тамошната полиция, от къщата на Каменов са избягали шестима души. Четирима са се оттеглили със синя кола, а останалите двама – с друга бяла на цвят. Малко по-късно последните двама са заснети от охранителна камера край път. Именно тези снимки бяха разпространени.
Освен в Южна Африка разследване се води също и у нас. „В момента делото се разследва от следовател към Софийската градска прокуратура. Непосредствено след образуването на производството служител на българската държава посети РЮА за събиране на допълнителна информация, която е предоставена по делото. Към момента се разпитват свидетели, които се намират на наша територия. Една част са пострадалите – роднини на жертвите, а другата част са лица, които са били в обкръжението на Красимир Каменов и такива, които движат бизнеса му и управляват фирмите, в които той е имал участие”, поясни Илиев. Въпреки разпитите, засега разследващите нямат основна версия за покушението.
„Информацията, която получих от водещия разследването наблюдаващия прокурор, че няма нещо, което да ни води към определена версия или нещо, което да ни кара да разследваме по-детайлно в определена посока”, поясни зам.-градският прокурор на София.
Неофициално се твърди, че една от версиите за престъплението е заради сделка с нешлифовани диаманти. Подробности обаче не се съобщават. Проверка в Търговския регистър показва, че у нас Каменов е свързван с три фирми. Те са с различен предмет на дейност - изграждане, експлоатиране и поддържане на паркинги в София и тържищна дейност.
„Основното, което се търси по това разследване е дали има българска следа във връзка с убийството. Такава може да кажем, че до момента не е установена. Дали е бил поръчан, дали убийството е свързано с дейността му с чуждата държава, ще получим информация по съответния ред”, поясни Илиев.
Шокът след престъплението за българската общност в ЮАР е бил огромен, разказва пак пред NOVA директорът на българското неделно училище „Слънчо” в Кейптаун Антон Николов. В това училище ходят и трите деца на Каменов. „Да не кажа, че е почти невъзможно да обясниш на 3 деца, че и двамата им родители вече ги няма. Трагедията е огромна. Аз съм говорил многократно и с трите деца, които останаха сираци”, поясни Николов. И разказва, че много родители отказвали да пускат децата си в българското училище там.
„Положихме неимоверни усилия да запазим училището и по-специално паралелката в Кейптаун”, допълни той. Новините около разследването за убийството на Къро в Южна Африка почти отсъстват, обяснява Антон Николов. „Този човек не е бил популярен в РЮА. Той е познат в България”, каза още той.
"Сега" припомня:
Особен ореол витае около неразкрития разстрел на Красимир Каменов-Къро в ЮАР. От касата в дома в Кейптаун на убития Красимир Каменов-Къро са изчезнали компромати. Това намекна в интервю за bTV бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев. Неотдавна той навърза разстрела на Къро с покушението срещу Иван Гешев. "Разследването (на взрива, б.а.) трябва да бъде доведено докрай и да се разбере кой стои зад този взрив и каква е причината за него, дали има връзка със смъртта на Красимир Каменов-Къро и Ангел Христов, подозирам, че има такава връзка", заяви Демерджиев пред БНТ на 15 юни м.г.
По-късно МВР-шефът обясни, че "освен убийството, има и други действия, които насочват към интересни следи". Демерджиев поясни, че са отворени "едни каси", от които не са взети ценностите, а "липсва нещо друго".
На 27 март м.г. Каменов бе задочно обвинен от Софийската градска прокуратура като поръчител на убийството на Любомир Иванов, бивш служител на МВР, който бе показно разстрелян в София в началото на 2022 г. Дни по-късно Къро беше пуснат за издирване с червена бюлетина от "Интерпол".
Задочното обвинение на Къро дойде 10 дни след зрелищната пресконференция на главния прокурор Иван Гешев, по време на която Каменов беше посочен сред заговорници срещу Гешев. Прокуратурата разпространи записи, намерени на флашки в дома на обвиняем, и обяви, че един от разговарящи е точно Къро. Гешев обясни тогава, че показва на медиите "как мафията, симбиозата между криминални авторитети, осъдени лица и такива, издирвани от Интерпол, както и да ги наречем най-общо - известни на обществото лица и организации, заедно се борят срещу институциите и срещу държавата в противоречие с интереса на хората".
За този заговор обаче Къро така и не беше обвинен. Нещо повече. И делото за т.нар. преврат също беше прекратено. И докато по отношение на Къро това беше някак естествено, защото не е жив, така и не става ясно защо не са разследвани другите участници, за които се твърдеше, че имат роля. Така или иначе и неговото убийство остава в графата "Неразкрито"