За Дебора Михайлова не е безопасно подсъдимият за насилието срещу нея да не е в ареста. Това е един от мотивите в протеста на Районната прокуратурата в Стара Загора срещу определението на съда от миналата седмица, с което Георги Георгиев беше пуснат под домашен арест, контролиран с електронна гривна.
За мярката му за неотклонение последна дума ще има Окръжният съд в Стара Загора.
Обезобразяването на 18-годишното момиче изправи на нокти цялата страна миналото лято и дори доведе до законодателни промени, свързани с домашното насилие. По случая беше обвинен бившият приятел на Дебора Георгиев. Той е подсъдим по три обвинения - за причинена с особена жестокост и по особено мъчителен начин многостепенна средна телесна повреда, за принуда и за закани с убийство спрямо момичето.
"Съдът се съобрази с нашите аргументи и измени мярката за неотклонение на Георгиев. Те бяха основно в посока изтеклия значителен период (прекаран в ареста, б.а.) - повече от година, както и извършените множество процесуално-следствени действия и липсата на каквато и да било опасност от укриване или извършване на друго престъпление. За момента решението ни удовлетворява", коментира миналата седмица адвокатът му Валентин Димитров.
Това, че на Георгиев е наложена забрана да напуска дома си, не представлява никаква пречка той да приема посетители и за това не се изисква разрешение от съда, посочва обаче прокуратурата в протеста си. Припомня и че няма забрана Георгиев да ползва мобилни устройства, чрез които може да се свърже със свидетели по делото или с пострадалата. "Едно от повдигнатите на подсъдимия обвинения касае закани с убийство към пострадалата, някои от които са били отправени чрез мобилно устройство", припомнят прокурорите. И продължават, че по делото предстои да се разпитат свидетели, чиито показания са от изключително значение за разкриване на обективната истина и на които може да бъде оказано въздействие.
Според прокуратурата задържането на Георгиев е в разумен срок, съответства на целите на закона и не противоречи на Конвенцията за защита на правата на човека.