Прокуратурата е подела нова линия в делото срещу изграждането на скандалната подпорна стена на плажа "Алепу", разрба се на днешното заседание на Административен съд- Бургас. Самото дело бе отложено за 21 септември заради нередовно призоваване и неявяване на адвоката на възложителя "Алепу Вилидж", но на заседанието стана ясно, че освен нищожност на строителното разрешение, прокуратурата вече атакува проекта и заради липса на извършена оценка на въздействието на околната среда. Според експерти и общински съветници това увеличава шанса за успех на делото, защото липсата на ОВОС е съществено нарушение на правилата.
Както "Сега" писа, прокуратурата атакува изграждането на подпорната стена по линия на издаденото разрешение за строеж. На 26 февруари, 2018 година инвеститорът вади разрешение за строеж за укрепване на свлачище в м. "Алепу", но после с нотариално заверена декларация заявява, че няма да се възползва от това разрешение и на 10 септември, 2018 г. вади ново разершение за строеж - за изграждане на курортен комплекс "Алепу Вилидж" в два етапа - 1. укрепване на свлачище и 2. курортен комплекс. Първоначално прокуратурата твърдеше, че второто разрешение за строеж е нищожно, защото първото е влязло в сила и по закон не подлежи на отмяна. Сега към този аргумент се добавя и липсата на ОВОС за изграждането на подпорната стена.
Сигнал за прескачането на ОВОС-а е бил подаден от общинския съветник от "Демократична България" Димитър Найденов в министерството на околната среда и водите на 22 юни. Според документи РИОСВ-Бургас е съгласувал проекта в нарушение на закона за опазване на околната среда. В решението си от 29.12.2017 г. РИОСВ-Бургас приема, че следва да се извърши оценка за съвместимост на проекта заради наличието на защитени зони, но няма нужда и от процецдура за оценка на въздействието върху околната среда. "Това е категорично нарушение на закона. В случая като съпътстваща дейност по проекта е включено укрепването на свлачище. По силата на закона за опазване на околната среда това се явява крайбрежна дейност за борба с ерозията и подлежи на задължителен ОВОС", коментира Найденов. Според него ОВОС-ът не случайно е спестен, като така е прескочена необходимостта от публично обсъждане на проекта. "На тези основания настоях пред МОСВ да сезира прокуратурата за отмяна на издаденото решение на РИОСВ-Бургас, с което е съгласуван проекта", коментира Найденов. В отговор на изпратения от него сигнал той е бил уведомен, че МОСВ е изискал пълната документация по случая от РИОСВ-Бургас.
ЗАМРАЗЯВАНЕ
Дирекцията за национален строителен контрол е спряла заради констатирани нарушения извършването на строителни дейности по 8 сгради в свързвания с бизнесмена Васил Божков комплекс "Нове хоумс" в София, съобщи прокуратурата. Строежът се спира на две основания: 1. заради липсата в проекта на предвидени в ПУП-а едноетажни междинни връзки между сградите и 2. заради неспазени отстояния. Отстоянията не са спазени при 8 от сградите, при две от тях било установено, че вместо изискуемите по закон 21,4 м., между сградите има разстояние от едва 3 метра. От съобщението на прокуратурата, публикувано и на сайна на ДНСК, става ясно, че строежът се спира до отстраняване на нарушенията. Както "Сега" писа, възложителят "Нове хоумс" обвини ДНСК в тенденциозни и неверни твърдения.