Медия без
политическа реклама

Прокурор е с намалена заплата заради "Осемте джуджета"

Днес, 13:59
Емблематичното заведение, дало името на един от най-големите скандали в прокуратурата, за който никой не е понесъл наказателна отговорност.
БГНЕС
Емблематичното заведение, дало името на един от най-големите скандали в прокуратурата, за който никой не е понесъл наказателна отговорност.

Бившият спецпрокурор, сега е военен обвинител в София, Кирил Пейчинов е наказан с намаляване на заплатата с 10% за 10 месеца заради аферата "Осемте джуджета". Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно прие, че той е извършил дисциплинарно нарушение - неоправдано е забавил досъдебното производство по случая, разказва "Лекс".

Това е поредният магистрат, наказан заради "Осемте джуджета".

През август миналата година и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов внесе в ПК на ВСС предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу седем магистрати, всичките работили по казуса - следователите Нели Тодорова (НСлС), Светлана Стоянова-Вайзе и Петранка Рабаджиева (от СО на СГП), както и прокурорите Дилян Деянов (ОП-Перник), Ивета Маркович (ОП-София), Мирослав Илиев (ОП-Бургас) и Кирил Пейчинов (ВОП-София).

Предложенията са в резултат на възложена от Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с "Осемте джуджета".

"Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура", съобщиха от прокуратурата след приключването ѝ.

Установено било, че допуснатото бездействие – за периоди между една и две години, от страна на магистратите е довело до неоправдано забавяне на производствата.

Казусът е отпреди 5 години, когато бизнесменът Илия Златанов потърсил съдействие от Петьо Петров - Пепи Еврото, защото бил в конфликт със сина си Явор и искал да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма "Делта гард" присвоили имуществото и бизнеса им в групата „Изамет“, за което бащата и синът спорели.

След като говорил с Петров, на 3 юли 2019 г.  Златанов подал сигнал за изнудване в прокуратурата и веднага бил разпитан. На 19 юли с.г. шестима души били задържани и обвинени за организирана престъпна група за изнудване, присвояване, неизгодни сделки и пране на пари. Сред обвинените са синът му Явор, дъщеря му Пролетина и бившата му съпруга Юлия, а от техни трезори били иззети 565 000 евро и 35 кг злато на стойност над 4 млн. лева.

По думите на Илия Златанов, ден преди изземването, в офиса на препоръчани от Петров адвокати, е подписал запис на заповед за близо 3 млн. лева. Парите се дължали на Любена Петрова, тогава все още съпруга на Петьо Еврото. На основание на записа на заповед били запорирани и останалите му активи – фирмени дялове, недвижими имоти, автомобили и банкови сметки. По документи иззетото злато за над 4 млн. лева било върнато на Златанов, но той твърди, че е изчезнало в багажника на колата на Любена Петрова на паркинга на Специализирана прокуратура.

Проверка на Инспектората на Върховната касационна прокуратура по онова време показа, че този случай е бил разследван от екип от четирима прокурори и няколко следователи.

Специално за Кирил Пейчинов се разбра, че той последен се е включил в екипа. От доклада на ВКП стана ясно, че Пейчинов има основна роля във връщането на иззетите от дома на Явор Златанов 650 000 евро и злато.

На 11 март 2020 г. в прокуратурата е получена молба от Димитър Ламбовски да му бъдат върнати парите, като твърдял, че били негови. Ламбовски казал, че през октомври 2018 г. е сключил договор с Явор Златанов, според който сумата е оставена на отговорно пазене на Златанов. Пет дни по-късно с резолюция на тогавашния шеф на спецпрокуратурата Димитър Фантишек Петров за четвърти прокурор по делото е определен Кирил Пейчинов, който още същия ден разпорежда на Ламбовски да бъде върната сумата от 550 000 евро, което се случва. От тук насетне Пейчинов основно се занимава с връщането на златото, като той дори разпорежда Илия Златанов да получи онези монети, за които основният наблюдаващ прокурор Дилян Деянов не е дал разрешение. Така на четири пъти Пейчинов връща на Златанов цялото злато.

Кирил Пейчинов и Дилян Деянов дори бяха обвинени във връзка с този случай, но впоследствие прокуратурата отмени постановленията за привличането им като обвиняеми с мотиви, че липсват доказателства за осъществено престъпление по служба извън функционалния им имунитет. срещу тях. Двамата прокурори обаче останаха в списъка със свидетели по делото срещу Еврото. 

На съд задочно беше пратен Петьо Петров, но миналата седмица делото срещу него беше върнато на прокуратурата. В определението, с което върна делото, съдът констатира, че Пейчинов и Деянов изобщо не са информирани за отмененото постановление, нито пък пострадалите по делото официално знаят за него, за да могат да го обжалват.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Осемте джуджета

Още по темата