Медия без
политическа реклама

Швеция подобри офертата си за "Грипен"

Тя предлага пакет от 10 изтребителя, и то с оборудване и въоръжение, за по-малко от 1.8 млрд. лв.

Предлаганите шведски изтребители имат ниски разходи, твърдят от фирмата производител.
БГНЕС архив
Предлаганите шведски изтребители имат ниски разходи, твърдят от фирмата производител.

Швеция отново рекламира изтребителите си "Грипен" и твърди, че е готова да даде на България 10 самолета, и то с необходимото въоръжение и оборудване за заложената от българската страна сума от 1.5 млрд. лв., или 1.8 млрд. лв. с ДДС. 

В официалната позиция на директора "Експорт и международни отношения" към Агенцията за отбранително имущество на Швеция (FMV) Йоаким Валин се казва: "Уважаваме решението на българския парламент във връзка с процеса по придобиване на нов тип боен самолет. Въпреки това ние сме убедени, че шведската оферта носи повече предимства за България", се отбелязва в нея. Шведската страна и фирмата "СААБ", която произвежда изтребителите „Грипен“, обявява и готовността си за „допълнителни разговори, в случай че България би искала да проведе такива”.

Шведската позиция беше разпространена ден след като парламентът разреши на правителството да преговаря със САЩ за купуване на F-16. 130 депутати от ГЕРБ, ВМРО и ДПС дадоха мандат на министрите на отбраната, икономиката, финансите и външните работи да проведат разговори с американската страна за придобиването на 8 самолета с включено оборудване и въоръжение. НС разреши и отклоняване от заложените изисквания към доставчика, включително цена, срокове на доставки и начин на плащане. Според досегашната информация американската оферта включва по-скъпи самолети, по-дълъг срок за доставка на първите машини и плащане наведнъж, а не разсрочено. Българските власти обаче твърдят, че всичко подлежи на промяна и договаряне.

Работните групи и правителството предложиха преговори със САЩ, а не Швеция с аргумента, че тяхното предложение включва и оръжие и оборудване. Те твърдят, че при "Грипен" не се предлага многоцелеви изтребител, а по-скоро машини за "Еър полисинг". Това от своя страна щяло да наложи да се купува въоръжение и оборудване, както и лицензи, а това зависело от трета страна, която отново била САЩ. И ако се вземат "Грипен", това частично ще означава чакане на американско съгласие за част от оборудването и за въоръжението. Според военния министър Красимир Каракачанов това се било получило в други две страни. Тезата на управляващите за избора на американски машини включва и твърдението, че става дума за геостратегически и политически избор. 

Каракачанов няколко пъти обяви, че започват преговори със САЩ и ако те не отговарят на изискванията – финансови и икономически, тогава можело да се стигне до преговори със следваща страна. При сегашната ситуация обаче това би означавало нужда от ново решение на Народното събрание, което изобщо не е сигурно, че може да мине при сегашната конфигурация и след всичко изговорено през последните месеци. 

От "Локхийд Мартин" - производител на F-16, реагираха в четвъртък, като обявиха пред Канал 3, че сделката за американските изтребители може да бъде финализирана в следващите 6 до 9 месеца.

 

ПО-ЕВТИНО

„Грипен” е произведен в Европа, напълно съвместим е с НАТО и има ниски разходи през целия жизнен цикъл. Освен това шведската оферта е за напълно съвместим пакет от 10 изтребителя. Заедно с необходимото въоръжение и оборудване офертата е под първоначално одобрения от парламента бюджет от 767 млн. евро”, посочва Йоаким Валин. "Уважаваме решението на българския парламент във връзка с процеса по придобиване на нов тип боен самолет. Въпреки това ние сме убедени, че шведската оферта носи повече предимства за България", казва той.

Последвайте ни и в google news бутон