Медия без
политическа реклама

Средният българин осигури победата на ГЕРБ на евровота

БСП и ДПС се крепят в няколко партийни бастиона

Много от отишлите до урните избиратели се запознаваха в последния момент с кандидатите за евродепутати.
Илияна Кирилова
Много от отишлите до урните избиратели се запознаваха в последния момент с кандидатите за евродепутати.

Гласуването в страната потвърди очакванията, че европейските избори ще запазят настоящото съотношение на силите в българското политическо пространство. Партията на Бойко Борисов остава доминиращата политическа сила в България. БСП и ДПС побеждават в няколко традиционно подкрепящи ги района, а националпопулисткият вот се концентрира във ВМРО и в по-малка степен във „Воля“. Тази картина се разнообразява единствено от резултатите в чужбина, където надделява извънпарламентарната десница, представена от „Демократична България“.

Независимо дали има отлив на избиратели от ГЕРБ, това не изглежда да е повлияло на позицията й в страната като цяло, както и в отделните области. Партията на Борисов заема първото място в 23 от общо 31 изборни района. Тук влизат най-големите и гъстонаселени областни градове в страната. ГЕРБ излиза начело и в трите изборни района в София, както и в Софийска област, макар че в 23-ти избирателен район в столицата социалистите успяват да стопят разликата до по-малко от 3%. В Пловдив-град разликата между победителите от ГЕРБ и гонещите ги социалисти обаче е почти 10 на сто. Същото е положението и във Варна, а в Бургас ги делят 8%. Направо смазващи за БСП са резултатите в изборните райони в Благоевград и Враца, където хората на Борисов изпреварват опонентите си с около 15%.

БСП се представя добре предимно в райони в Северна България, където подкрепата за партията винаги е била по-силна. Левицата изпреварва ГЕРБ в Добричко и Плевенско с около 3 на сто разлика, а във Видин - с около процент. Единствената категорична победа на социалистите е в Ямбол, където надминават управляващите с близо 9%.

В почти цялата страна ДПС неизменно заема третото място. Не се оказа изненада безапелационната победа на хората на Ахмед Доган в Кърджали, където вземат 65% от гласовете. Около 50 на сто от избирателите в Разград и Търговище са подкрепили движението, а в Шумен - 36 на сто. Макар и само с 2% разлика, ДПС отстъпва първото място на ГЕРБ в Пазарджик и Силистра, и с около 5% в Смолян - райони, където по принцип има значително влияние.

Прави впечатление лошият резултат на движението в Турция. В секцията в Истанбул партията на Доган взема едва 13 гласа - по-малко от ГЕРБ (24), БСП (15), “Демократична България“ (20) и дори е настигната от ВМРО. Само 1 глас е подаден за движението в Анкара и 4 гласа - в Одрин. В случая роля играе законовото условие за уседналост на избирателите, на което значителен дял от поддръжниците на ДПС очевидно не отговарят.

Силно е представянето на ВМРО, което се доказва като водеща националистическа формация. Партията на Красимир Каракачанов заема третото място в Кюстендил, Перник, Пловдив-град, Русе, 25-и избирателен район в София и Ямбол. Почти навсякъде другаде в страната неизменно държи четвъртата позиция. Изключение правят само Варна, Перник и Търговище, където „воеводите“ са изпреварени от преките им конкуренти от „Воля -  Българските родолюбци“ на Веселин Марешки. Партията на варненския бизнесмен, изглежда, стабилно се намества в челната петорка на влиятелните политически сили в България.

Това, с което може да се похвали „Демократична България“ - частично обединената извънпарламентарна десница, е, че успя безусловно да спечели гласовете на българските избиратели зад граница. Навън коалицията събира близо 28%, следвана от ГЕРБ с 22%, БСП - 15.4% и ВМРО - 7 %. Десните печелят в Лондон, Ню Йорк, Виена, Брюксел, Париж, Берлин. Най-много гласове са събрали и в гръцките секции в Неа Муданя и Никити, прочули се с опашките от български туристи, желаещи да гласуват. В страната обаче положението е по-скромно - постиженията на десните са трето място в София - в 23-ти многомандатен избирателен район (МИР) и в 24-ти МИР, четвърто място в столичния 25-и МИР и в Пловдив-град.

РАЗРЕЗ

ГЕРБ запазва позицията си на партия на „средния“ българин, твърдят социолозите от „Галъп“ в електорален профил на формацията. За нея гласуват сравнително еднакви дялове от различните групи избиратели по възраст, образование и дори местоживеене и заетост. При БСП отчетливо преобладават гражданите над 60 г. и пенсионерите. Прави впечатление при ДПС, че докато мнозинството от гласоподавателите му принадлежат към турския етнос, ромите сред тях вече наброяват 42%. Това отчасти обяснява защо партията на Доган събира най-младия вот.

Около половината избиратели са гласували с преференция. Най-широко са я ползвали поддръжниците на „Демократична България“ - над 70% от тях са съчетали вота за партия с този за определен кандидат. По-скоро високи изглеждат процентите на преференциалния вот и сред избирателите на БСП и ВМРО. Не се нрави особено този вид гласуване на избирателите на ДПС.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата