Велоалеята по тротоара на бул. "Витоша" покрай парка на НДК, която от години създава конфликти между пешеходци и колоездачи, ще слезе на пътното платно, а движението по срещуположния булевард "Фритьоф Нансен" ще стане двупосочно. По бул. "Патриарх Евтимий" ще бъдат изградени еднопосочни велоалеи от двете страни и ще се начертае буслента за по-бързо придвижване на тролеите между бившия Нотариат и Петте кьошета. Паркоместата по същия булевард ще бъдат намалени, а ще се увеличат тези по "Витоша" пред НДК.
Това предвиждат промените в схемата за движение по булевардите около НДК, представени от кмета на София Йорданка Фандъкова, зам.кметът по транспорта Кристиан Кръстев, главният архитект Здравко Здравков и кметът на район "Средец" Трайчо Трайков. На събитието присъства и представителят на гражданското сдружение "Спаси София" и общински съветник Борис Бонев.
След като бул. "Фритьоф Нансен" стане двупосочен с две ленти за движение към бул. "България" и една към "Патриарх Евтимий", тролейбус №7 вече ще се движи от "Лозенец" по него и с ляв завой на бившия "Кравай" ще продължава към Петте кьошета и "Люлин" 3. В момента същият тролей след НДК завива към кино "Оден" и през Сточна гара пак стига до жилищния комплект. От общината изчислиха, че промяната в маршрута ще спестява 170 000 лв. годишно на бюджета на София.
Кметът Фандъкова коментира, че реализацията на проекта не предвижда сериозен финансов ресурс, но след нея заместникът й Кръстев изчисли, че за поставянето на новите знаци, маркировка и за останалите дейности ще отидат между 500 хил. и 600 хил. лв. Той даде да се разбере, че очаква реорганизацията на движението в участъка да стане факт още през лятото. След като по бул. "Патриарх Евтимий" се появи буслента и велоалея, спирките при Нотариата и НДК ще бъдат надигнати с цел велосипедистите да намаляват скоростта и да дават предимство на качващите се и слизащите от градския транспорт. Примерът е заимстван от Виена, поясниха от "Спаси София".
Изграждането на велоалеята по "Патриарха" ще даде възможност да се свържат общо шест велоалеи в столицата, между които в момента няма връзка, се разбра при представянето. "Кризата с коронавируса накара много хора да преосмислят начина си на пътуване. Тенденция е общините и градовете да мислят по-бързо за пешеходците и велосипедистите. Проектът е част от пакет, свързан с по-бързата реализация на велоалеите и пешеходните пространства", коментира Фандъкова.
„Изключително е важно да предоставим на хората свързани велосипедни трасета, които да дават възможност да предпочетат хората велосипеда пред личния автомобил. Когато им предоставим фактора време, фактора свързаност и привлекателност на трасето, много хора биха слезли от автомобилите си и биха пътували с велосипед. Предстои ни велосипедно свързване на „Дружба“ и "Младост" с центъра, както и развитие на няколко по-малки къси парчета, които да дадат възможност да свържем по бул. "Пушкин" до кръговото на Бояна с ново велосипедно трасе, така че да може да осигурим и качване на велосипедисти до планината“, каза още главният архитект Здравко Здравков.
ДОПИТВАНЕ
Районната администрация на район „Средец“ започва анкета за възможностите за превръщането на ул. "Цар Шишман" в пешеходна улица, съобщи кметът на района Трайчо Трайков. Въпросите ще бъдат публикувани на сайта на района, във Фейсбук и мобилната апликация на общината. Ще бъдат разлепени още и плакати в карето по "Шишман" и пресечките. „Има представени различни опции дали предпочитате изцяло пешеходна, пешеходна през уикендите, пешеходна през вечерните часове на уикендите. В анкетата могат да участват хора, които живеят, работят, имат бизнес на "Шишман" на пресечки на "Шишман". Постарали сме се да си създадем една по-пълна картина, която ще я представим и в общината при намирането на оптималното решение за улицата“, посочи Трайков. Анкетата ще продължи една седмица. Резултатите ще бъдат систематизирани и внесени на вниманието на Столична община и Общинския съвет.