Медия без
политическа реклама

Съдът позволи безплатно инвитро за жени над 43 г.

07 Дек. 2022
Pixabay

Върховният административен съд окончателно отмени текстовете от Правилника за организацията на работа и дейността на Център за асистирана репродукция, които регламентираха таван от 43 години за безплатни процедури инвитро. Правилникът е издаден от министъра на здравеопазването. 

Разпоредбите бяха атакувани пред съда от лекарка, на която е отказано финансиране поради навършена пределна възраст. Нейните представители - адвокати Михаил Екимджиев и Катина Бончева, изтъкнаха, че в закона за здравето липсва пределна възраст като условие за публично финансиране, че въвеждането й е дискриминационно и не отговаря на обществения интерес с оглед демографската криза, че отчита формални признаци, а не индивидуалните репродуктивни способности на жената.

На две инстанции ВАС прие жалбата за основателна. Магистратите обаче не обсъждат аргументите на жената по същество, тъй като приемат, че министърът е нарушил процедурата при издаването на правилата и това е достатъчно за отмяна на атакуваните текстове. Съдът приема, че възрастовото ограничение е немотивирано, както изисква Законът за нормативните актове, и липсват индикации, че е обсъдено заедно с представените становища, предложения и възражения.

Решението на ВАС обаче едва ли ще има ефект, тъй като междувременно здравното министерство пусна за обсъждане промени в правилата, които на практика регламентират старото ограничение, но този път с мотиви.

Възрастовото ограничение ще важи само когато дейностите по асистирана репродукция се заплащат със средства от Центъра, предвижда проектът. Определянето на пределна възраст се налага по медицински съображения, изтъкват от МЗ в мотиви към повторното приемане на ограниченията в правилника. Министерството прилага данни от САЩ и от България, които показват, че след навършване на 39-40 г. успеваемостта на инвитро процедурите рязко намалява. Относителният дял на родените деца намалява повече от три пъти спрямо възрастовата група до 30 г., посочват от МЗ.

Ведомството е проучило и европейската практика, като от 16 държави, които са ни изпратили информация, само в една - Словения, няма определена възрастова граница за публично финансиране на асистирана репродукция. В значителна част от страните, отговорили на България, горната възрастова граница за публично финансиране на инвитро е 40 г. - Австрия, Германия, Испания, Естония, Португалия (42 г. за изкуствено осеменяване) и Словакия. В Швеция е 39 г., а в 8 държави е над 40 г. - Латвия – 41 г., Литва – 42 г., Хърватска – 42 г., Италия – 43 г., Люксембург – 43 г., Франция – 45 г., Кипър – 50 г., Унгария – 45 г.

Адвокат Бончева коментира пред "Сега", че едва ли ще има време хората да се възползват от "прозореца", който ще се отвори от влизането на решението на ВАС в сила сега и приемането на нови правила. Тя обаче посочи, че жената, инициирала процеса, може да заведе дело за обезщетение срещу държавата. Това ще могат да направят и всички, на които е отказана асистирана репродукция заради възрастовото ограничение, както и от хората, които сами са се отказали да кандидатстват, следвайки житейската логика, че няма да успеят да го получат заради възрастта, регламентирана в правилата.

След като здравният министър издаде новите правила, няма пречка те отново да бъдат атакувани пред ВАС. Може би тогава съдът ще се произнесе и по съществото на спора, не само по процедурата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ин витро