Медия без
политическа реклама

Управлението на патриотите е довело до влошаване на правата на човека

Екипът на БХК представя Годишния доклад за състоянието на правата на човека за 2018 г.
БХК
Екипът на БХК представя Годишния доклад за състоянието на правата на човека за 2018 г.

Състоянието на правата на човека в България бележи цялостно влошаване, твърди Българският хелзинкски комитет в годишния си доклад. Документът отчита безпрецедентно нисък институционален капацитет, целенасочено развитие на националистическа и ксенофобска пропаганда с участието на политици, както и липса на адекватен отпор от страна на съдебната власт на противоречащите на принципите на правовата държава действия от страна на институции, организации и отделни личности. Според БХК това било логичното развитие на тенденцията, формирана през предходните две години с включването на националистически формации в управлението на страната и цялостен завой в посока отричане на базисни човешки права от представителите на водещите политически партии.

"Благодарение на ангажимента на България като председател на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2018 г., в този период не са реализирани сериозни негативни изменения в законодателството. През втората половина на годината обаче се проявиха редица негативни тенденции", твърди БХК.

Сред сферите, в които определени права са активно ограничени или уязвени през 2018 г. от законодателната и/или съдебната практика, са насилието срещу жени, безконтролното подслушване и тайното следене на граждани, както и правата на ЛГБТИ хората, твърди БХК и добавя, че "международни институции осъдиха остро състоянието на институциите за хора с психични разстройства; страната ни за пореден път получи предупреждение заради влошаващото се състояние на правата на малцинствата".

Годината беше белязана от поредица публични опити за сплашване на журналисти  и директна саморазправа с техни колеги от по-малки издания от страна на представители на институции и политически партии. На този фон през ноември почти без дебати беше приет Законът за задължителното депозиране на печатни и други произведения и за обявяване на разпространителите и доставчиците на медийни услуги, станал известен като "медийния закон на Пеевски", а в началото на 2019 г. парламентът прие поправките в Закона за защита на личните данни, твърди в доклада си БХК. И двата нормативни акта създават свръхрегулация и възможност за ограничаване на свободното разпространение на информация и целенасочено преследване.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон