Частично бедствено положение е обявено в Община Каварна заради заседналия на 20 септември 2021 г. моторен кораб „Вера Су” в района на защитена местност Яйлата край с. Камен бряг, съобщи БНТ. Заповедта на кмета Елена Балтаджиева е и предвид съществуваща опасност от загуба на човешки живот и/или увреждане здравето на екипажа и/или предотвратяване настъпване на значителни неблагоприятни последици за околната среда, свързани със замърсяването й, съобщиха от пресцентъра на общината.
Частичното бедствено положение влиза в сила от 17.00 часа днес и се въвежда за срок от 7 дни на територията на Община Каварна, с. Камен Бряг и местност Яйлата. Със заповедта се определят следните мерки за овладяване на бедствието:
1. Предприемане на превантивни мерки за извеждане на екипажа на „Вера Су” при поискване от капитана на кораба;
2. При необходимост подсигуряване на медицинска помощ
3. Обезпечаване на карантинираните лица с подслон и храна
4. Организиране и изпълнение на превантивни мерки за недопускане замърсяване на околната среда в района на НАР „Яйлата“ и защитена местност „Яйлата“. Прекратява се достъпът до НАР „Яйлата“ с изключение на лицата, свързани с изпълнение на мерките.
Разсипаните количества тор при разтоварването на заседналия край Камен бряг кораб Vera Su са замърсили морето спрямо предишните дни, но завишението на показателите е леко, те са в рамките на обичайния мониторинг. Това обясни на брифинг днес шефката на изпълнителната агенция по околна среда Росица Карамфилова. Така видяното на клипове от обществеността замърсяване се оказа малък проблем.
Срещата с журналисти бе водена от министър Асен Личев. Въпреки че той бе доста остър и патетичен спрямо претоварните дейности и контрола върху кораба, се оказа, че няма екологична опасност. Всъщност, Личев се прицели в подопечената на транспортното министерство "Морска администрация" - обяви, че ще я даде на прокурор. "Морска администрация" излезе виновна и според транспортния министър Христо Алексиев, след като вчера той уволни шефа й Живко Петров.
Карамфилова обясни, че измерените сутринта след товаренeто нива на pH са 8.45, при стандартни 8.5 - 9. При азот амониев имало повишение от 1.6 пъти спрямо предишните дни, но стойността била в рамките на регулярния мониторинг на БАН. Данните за кислорода също били наред. Токсичност пък съвсем нямало - за някои видове организми показателят, за да е проблем, трябвало да е 10 милилитра на литър, а се отчитало малко над 0. В следващите дни ще се вземат проби в радиус от 1 км.
Както стана ясно по-рано, МОСВ е било одобрило съвсем друга технология на претоварване. Но нужната за целта машина се счупи, затова бе ползван драгажен кран. От него неминуемо падат количества, защото е пригоден водата да се изтича при драгиране.
Самият Личев също каза, че големият екологичен риск е избегнат. Много по-опасно от товара било корабното гориво, но то бе източено правилно. Според Личев големият проблем е самият начин на пренасяне на товара, карбамид. Трябвало да е пакетиран, а не насипен. "Недопустимо е страна членка на ЕС да допусне кораб, който видимо отива към брега, видимо е натоварен с насипен карбамид - да се блъсне в нашия бряг, да застраши водната екосистема и защитената зона Яйлата. Не случайно ги ползвам като мотив, за да ги дам на прокуратурата за разследване. Забранено от ЕС е да се превозва карбамида в този вид. Това беше причината за създадените рискове въобще", каза Личев.
Гласът на гражданите
"Гражданските позиции и активност винаги са били от изключително значение! След като се появиха кадрите на Maritime.bg от разтоварването на Vera SU, първо в групите на гражданските организации и инициативи за защита на природата тръгна призив към екоминистерството да сезира прокуратурата за престъпление срещу околната среда. Министър Личев чу гражданския глас, сега наред е прокуратурата", написа във фейсбук зеленият активист Борислав Борисов.
От длъжностните лица, отговорни за случилото се, трябва да се потърси и наказателна отговорност. В противен случай бъдещите ръководители на отговорни институции ще се чувстват безнаказани. Изключваме оставката, която не е никакво понасяне на отговорност. През изминалите години при редица беззакония оставката е била единственото „решение“ на проблемите. И всичко приключва дотам. Не са и никак малко случаите, в които уволнените (или подали оставка) лица веднага след това получават ръководни длъжности в други държавни администрации. Подкрепяме проявената воля на министър Личев и ще следим в детайли за бъдещите действия на прокуратурата", коментира Борислав Борисов от името на групите ДА ЗАПАЗИМ КОРАЛ !!!, Да спасим Карадере, СВОБОДЕН КАМЕН БРЯГ и Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг.
НА МЯСТО
В момента не се предприемат действия по изтегляне на кораба. Изготвят се планове в очакване на добро време. На място има вятър и голямо вълнение. Възможно е да се потърси помощ от чужди държави или фирми.