Жертвите на коронавируса у нас вече са 17. Само в рамките на днешния ден починалите са трима. Мъж на 54 г. е починал днес в болница “Света Анна”, пациентът е страдал от съпътстващи заболявания - ХОББ, диабет и хипертония, съобщи Нова телевизия. Също днес в УМБАЛ “Света Анна” е починал и 86-годишен мъж с положителна проба за COVID-19. Пациентът е бил с белодробна недостатъчност и сърдечни заболявания. По-рано почина 48-годишна жена почина в "Пирогов", съобщи МЗ. Тя е била първо в Пета градска болница, освен от Ковид 19 е страдала и от диабет с усложнения, след това е приведена в "Пирогов", където е включена на апаратно дишане. Въпреки усилията на екипа е починала.
503 са вече потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. През деня са установени 5 нови случая, 3 от тях са в София, 1 в Стара Загора и 1 в Бургас. 192 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 26 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники. Регистрираните случаи по административни области са Благоевград – 15; Бургас – 24; Варна – 24; Велико Търново – 4; Видин – 2; Враца – 1; Габрово – 2; Добрич – 11; Кърджали – 8; Кюстендил – 7; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 10; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 29; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 6; Смолян – 13; София – 298; Стара Загора – 5; Хасково – 2; Шумен – 4.
Междувременно кметът на Пещера Йордан Младенов обяви, че ромският квартал на града ще бъде поставен под блокада заради четири положителни проби за вируса. “Ромската махала се превръща в огнище. С моя заповед от утре - 5 април, ще има пропускателен режим във входно и входно-изходните артерии на квартала. Заразените са хора, които са имали контакти с чужбина, едните хора имат контакт с Белгия, били са в Белгия, а другата жена, която е настанена в Пещера, се е завърнала преди две седмици от Англия", обясни кметът Младенов, цитиран от БНР.
Сутринта новообявените случаи бяха 21. Ген. Мутафийски коментира, че в момента се катерим бавно по отношение на заразените с коронавирус и нямаме растеж в смъртността, което се дължи на взетите от кабинета мерки. Той обаче отбеляза, че всички прогнози, които са правени досега за Ковид-19, не са се оправдали, а по-скоро се оправдават само негативните прогнози. По думите му данните показват, че нямаме скрита смъртност вкъщи, което би било показател дали картината, която дава щабът, е реална. "Труповете няма как да се скрият", каза той. "Имаме плавно покачване, още сме на път към качването на броя на случаите, в никакъв случай не може да се каже, че сме преодолели някаква опасност", заяви още ген. Мутафчийски.
Относно спазването на мерките той посочи, че картината в страната е шарена. В Костинброд например населението не искало да приеме мерките, затова кметът на града настоявал Мутафчийски изрично да посочи на редовните брифинги, че и в този град има заразени. "Ето, казвам, че в Костинброд има 5-ма заразени", заяви генералът, според когото обаче не е сериозно да се правят плашилки, за да се стряска населението. Той посочи, че щабът наблюдава много внимателно големите областни градове, където има по-голямо струпване на заразени, както и малките градове, където има по-малко болници. По думите в Пловдив доскоро е имало тревожна тенденция, но засега там има задържане на случаите, което в никакъв случай "не значи хората да излязат на главната улица". Във Варна имало покачване на случите, но не и сериозен риск, неясна е, по думите му, и картината в Монтана, където бяха открити над 20 случая в резултат на семейно тържество.
"Призоваваме всички граждани да не възприемат празниците Цветница и Великден като празници. Не е време за празници. Не си правете никакви регистрации в хотели, защото ще имате сериозни проблеми и ще се заразите там. Не ходете на църковните служби, защото там ще се заразите. В Сеул се заразиха 5000 човека. Остане вкъщи със своето семейство. Не е нужно, а и не е разрешено да се ходи", коментира още Мутфачийски по повод съобщения, че десетки хора запазват места в къщи за гости в Боженци, за да прекарат там наближаващите празници. В отговор на въпрос той потвърди, че от коронавирус умират не само възрастни хора със съпътстващи заболявания, давайки за пример за 31-годишен българин, починал в Лондон от вируса, но без да е известно да има придружаващи заболявания.
Премиерът Борисов също коментира, че строгите мерки не бива да се разхлабват по повод вчерашното изказване на президента. "Не ми се занимава повече с президента. Спорът бе решен снощи от СЗО. Ясно и категорично заявиха, че социалната изолация трябва да продължи. Не гледате ли телевизия? Не виждате ли ужаса в Италия, Франция, Ню Йорк, Германия? Ето, германците днес въведоха това, което ние с Младен Маринов направихме преди седмица - въведоха КПП-та. Аз експерименти с хората няма и не мога да си правя. Съседът ми на "Дондуков" ме кара това да направя - да кажа: Излизайте всички и вие четирите ще умрете, за да може ние тук да се разхождаме. Няма да рискувам здравето на хората. В момента никой в Европа не работи. Нашите заводи имат продукция. Вчера бяхме в Смолян, складовете пълни с бормашини, но няма на кой да ги изнесат. Никой в Европа не търси нищо и не работи. Нещата са свързани. Ако кажа, хайде, излизайте и ще се напълнят дискотеки, кафета и ресторанти. Няма как да направя това", категоричен бе Борисов.
"В момента дори не сме в пика на болестта. За радост смъртните случаи в България са малко. Тях няма как да ги скрием и изкривим. Даже вчера има повече починали от катастрофи, отколкото от коронавирус. В момента се движим плавно, може би след две седмици ще сме в ада и сега не е време да се говори за сезонните работници. Но все пак, няма да е честно някой да отиде в Австрия и да гледа болни хора, после да се върне у нас заразен и ние тук да се грижим за него", отговори Борисов на въпрос за сезонните работници. Той посочи и, че в момента два завода в България тестват респиратори.
Междувременно, БНР снощи съобщи подробности за втория случай на положителна проба за коронавирус в Троян ( става дума за новият случай в Ловеч). 44-годишният мъж, който се е завърнал на 23-и март от Англия и е бил под домашна карантина, е настанен за лечение в белодробната болница в Троян, а пробата му е положителна. Контактните лица с него са пет души от семейството му. Те са в добро състояние, нямат оплаквания, но са им взети проби и също ще бъдат поставени под 14-дневна карантина. По думите на управителя на белодробната болница д-р Цветомила Дудевска, цитирана от БНР, мъжът е в стабилно общо състояние, въпреки че е с двустранна бронхопневмония. Афебрилен е към момента. Лекува се с антибиотици и медикаменти срещу висока температура. Той е изолиран в бокс в отделна сграда на болницата и за него се грижат един лекар и две медицински сестри, които ще бъдат поставени под карантина в отделението.
Във вчерашния ден от Ковид-19 в България починаха 4-ма човека, с което жертвите на този вирус у нас станаха 14. Последните двама починали пациенти са на 83 години със заболявания - жена от „Александровска“ болница с хипертония и диабет, както и мъж в Кюстендил с раково заболяване на кръвта (умира от инсулт). Общо потвърдените случаи на коронавирус у нас до вчера бяха 485. 173 от тях - в болница, а 21 - в интензивни отделения.
Вчера и съдия от Върховния административен съд (ВАС) даде положителна проба, поради което е под домашна карантина. Очаква се днес всички помещения в сградата на бул. „Александър Стамболийски“ 18 да бъдат дезинфекцирани. Трима депутати също са заразени - Хасан Адемов от ДПС и Даниела Дариткова и Даниела Малешкова от ГЕРБ.
Премиерът Бойко Борисов вчера заяви, че усеща изнервянето у хората, което е разбираемо. Според него обаче положението ще става все по-тежко в следващите три седмици, затова и не може да се говори за разхлабване на мерките. По думите му това може да стане, когато стигнем платото и в продължение на 2-3 дни новите случаи на коронавирус започнат трайно да намаляват.
"Един от математическите модели преценява мерките дали са удачни по това в колко дни дали се удвоява броят на новите случаи. В нашата страна с тези мерки постигнахме, и то последните няколко дена, увеличаване на този срок, това значи забавяне, тръгваме стръмно да се катерим нагоре с броя случаи, което лично мен ме удовлетворява много и мисля, че обществото разбира, че това, което забавяме, става добре. Защото по-малко хора ще се разболеят едновременно", коментира снощи в "Панорама" зам.- началникът на Оперативния щаб и директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев. По думите му у нас са направени около 7-8000 изследвания и макар наистина да може да имаме някои слабости при тестуването, тестовете не са лоши и са препоръчани от СЗО и ЕС. "Сега активно търсим три неща: лекар-сестра с прояви на инфекция трябва да бъдат веднага тестувани, второ - не трябва да допускаме в колективи, които са стратегически важни за държавата, първите случаи трябва да бъдат хващани и изолирани, и трето: всички болни в нашата страна с двойна пневмония или дори съмнения, трябва да бъдат тестувани", заяви още той. Проф. Кантарджиев беше категоричен, че министерството е направило всичко възможно и за кратко време са се разкрили допълнително лаборатории. "Много лаборатории минаха квалификация при нас и ВМА. И Пловдив ще има, може би в понеделник, Варна вече има, Стара Загора работи брилянтно, в Плевен ще има. Народът няма да го оставим без диагностика", допълни той.
- България уведоми Съвета на Европа, че няма да прилага изцяло Европейската конвенция за правата на човека, и си запази правото да ограничи още основни права. В съобщение, огласено днес от Министерството на външните работи, се казва: "Република България официално уведоми Съвета на Европа относно обявеното на 13 март 2020 г. извънредно положение, приетия на 23 март 2020 г. Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, както и за влезлите на 14 март 2020 г. в сила изменения в Закона за здравето.
Мерките са предприети поради възникналата пандемия и свързаната с това абсолютна необходимост от защита на здравето на хората и ограничаване на разпространението на COVID-19, се подчертава във вербалната нота, изпратена от Министерството на външните работи на Република България и подготвена от експертните екипи на Министерството на правосъдието и на Министерството на външните работи.
Страната ни информира, че временното ограничение на част от правата на гражданите и лицата, пребиваващи на територията на Република България, ще трае единствено до приключване на периода на извънредно положение.
Заявена е готовност, ако допълнително се установи необходимост от дерогация на част от разпоредбите на Конвенцията на Съвета на Европа за защита на правата на човека и основните свободи, да бъде уведомен Генералният секретариат на Съвета на Европа."