Медия без
политическа реклама

Защитените специалности във вуз се увеличават

Стипендиите за студентите от диаспората ни се увеличават от 200 на 240 лв.

Илияна Кирилова
МОН се надява да привлече повече студенти от диаспората ни с по-високи стипендии.

Защитените специалности, за които университетите получават допълнително финансиране, се увеличат от 12 на 13. Към досегашните защитени екзотични филологии, сред които кореистика, арабистика, китаистика, индология и др (предлагани само в СУ), догодина ще бъде добавена още една - "хидростроителство" от професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия". Това предвижда проект за промени в постановление 64 на МС за условията за утвърждаване на броя студенти и докторанти в държавните висши училища. Заедно с него МОН предлага корекции в още няколко постановления, свързани с финансирането на университетите и студентските стипендии.

Специалността „Хидростроителство“ се определя за защитена заради "възникналата необходимост от висококвалифицирани специалисти през последните години във връзка с определени метеорологични и климатични ситуации", пишат в мотивите си от МОН. Оттам се аргументират, че това е от значение не само за компетентната експлоатация на водните басейни и безопасността на населението, стопанската инфраструктура и околната среда, но има пряко отношение и към националната сигурност.

Три специалности ще получат по-високо финансиране по линия на издръжката на студент, предвиждат други нормативни промени. Става дума за масовите икономика, администрация и управление и туризъм, приемът в които кабинетът намалява в последните 2 г. Вместо минимума 693 лв., занапред те ще получават по 796 лв. за издръжка на свой студент. Това се налага заради създадения към момента дисбаланс в държавното финансиране", който води дотам някои направления като „Медицина“, „Стоматология“ и „Фармация“ да формират излишъци, а други - съществени дефицити.

С промени в постановление 328 пък се усъвършенства механизмът за диференцирано финансиране на вузовете. Занапред по-голяма тежест при определяне на комплексната оценка за качество на едно висше училище ще се дава на акредитационната му оценка. Променено е и изчислението на коефициента за научни изследвания за определени области на висшето образование като „Социални, стопански и правни науки“ и „Хуманитарни науки“, включително и за „Здравни грижи“, „Обществено здраве“ и „Теория и управление на образованието“. Целта е те да имат равен старт с останалите направления, тъй като при тях обучението е с нисък интензитет на научна дейност и ниска цитируемост.

 

ДИАСПОРА

От 200 на 240 лв. се увеличава стипендията на студентите от българската диаспора, както и на тези от Македония. Това пък произтича от промените в постановлението за стипендиите. "По-голямата част от въпросните студенти произхождат от райони с нисък жизнен стандарт, а ниският размер на стипендията сериозно разколебава тяхното желание за обучение у нас", пишат вносителите. Според тях повишаването на стипендията ще допринесе за осъществяване на националната политика за привличане към родината на младите ни сънародници зад граница.