Медия без
политическа реклама

Жалбите до омбудсмана за здравни права растат драстично

Липсата на достъп до лечение е сред основните проблеми на гражданите

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Гражданите все по-често се жалват до омбудсмана за нарушени права в областта на здравеопазването, сочи отчетният доклад на институцията за 2018 г. През 2018 г. при омбудсмана Мая Манолова са постъпили 607 жалби, които имат отношение към правата в здравеопазването. Това е с 23% повече от предходната 2017 г. и с 44% повече от тези през 2016 г., когато са били 421. За сравнение общият брой на жалбите до омбудсмана през миналата година е бил 12 890, а ръстът спрямо предходната година е с 2%. Близо 2000 от тях са свързани с нарушаване на социалните права. 

В здравната сфера най-голям е броят на жалбите по повод медицинската експертиза - 120, качество на медицинската помощ - 90, нарушен достъп до медицинска помощ - 69, достъп до лекарствени продукти и медицински изделия – 47, здравноосигурителни права – 64.

„Нерядко гражданите са принудени да доплащат – за провеждане на изследвания и консултации, които не се плащат от НЗОК, а също за такива, за които НЗОК заплаща, но поради въведените лимити лекуващите лекари отказват да издадат направление. След намесата на омбудсмана на гражданите е оказвано съдействие от НЗОК, но се налага мнението, че е необходимо намиране на решение, с което да бъдат гарантирани правата на всички граждани“, пише в доклада на Мая Манолова.

Жители на малки, отдалечени и с лоша инфраструктура населени места се жалват от нарушен достъп до медицинска помощ. Те се оплакват, че болниците там са закрити, общопрактикуващите лекари не посещават или посещават рядко селата, липсват дежурни кабинети, достъпът до медико-диагностични изследвания е затруднен, липсват денонощна дентална помощ и денонощна аптека.

Затова анализът на омбудсмана сочи, че в много населени места в страната не е гарантирано правото на гражданите на достъп до медицинска помощ при спазване принципите на своевременност, достатъчност и качество.

Има и жалби по отношение на трудовите права на работещите в лечебните заведения, за търсене на съдействие от граждани за заплащане на лечение; нарушаване на хигиенни норми и изисквания.

По 388 жалби са отправени препоръки към отговорните органи и институции, от които повече от половината са изпълнени, отчита омбудсманът.

 

ДЕЦА

22 жалби за откази за финансово и организационно подпомагане на деца от страна на фонда за лечение на деца, лоша комуникация с администрацията му и липса на лекарства е получила Мая Манолова. "Публичната позиция на омбудсмана е, че както всеки един обществен механизъм, така и ЦФЛД се нуждае от постоянно политическо и обществено внимание, задълбочен анализ на работата му, изследване на предизвикателствата, пред които са изправени родители и деца, постоянен мониторинг и допълнителни ресурси. Без да се прилага нито една от тези възможности, се взема бързото решение за закриване на ЦФЛД", се припомня в доклада. От 1 април фондът е част от здравната каса.

40 са жалбите до омбудсмана, свързани с достъпа до качествено детско здравеопазване. В тях се настоява за разширяване обхвата на пренаталните изследвания, изразява се несъгласие с това, че общопрактикуващи лекари искат заплащане за издаване на медицински бележки за училище, настоява се НЗОК да плаща лекарства за лечение на острите заболявания при деца, поставят се проблеми с рехабилитацията на деца с увреждания.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата