Манията по кросоувърите и SUV моделите, която е завзела света през последните години, няма изгледи да бъде преодоляна. Най-скорошните статистики показват, че търсенето на автомобили от тези класове продължава да се увеличава, като това е тенденция на фона на лек глобален спад на продажбите.
Любопитното е, че тенденцията се отнася най-вече за Европа. На Стария континент продажбите на нови автомобили през 2019 г. са се увеличили само с 1,4% - до 15,3 млн., но тези в сегмента на SUV и кросоувърите от всички размери са нараснали с 13% - до 5,7 млн. Това е с 650 000 повече от 2018 г., когато ръстът бил по-голям - с 18%, според данните на агенцията за изследване на автомобилните пазари JATO Dynamics.
Последният скок на търсенето на SUV и кросоувъри им донесе пазарен дял от 37%, след като през 2018 г. той беше 33%, а през 2017 – 29%.
От това най-големият губещ на европейския пазар са минивановете, при които отстъплението в продажбите е 33% за малките модели и 26% за компактните. При големите миниванове обаче се отчита лек ръст от 4,5% - до 145 095 бройки, а голямата заслуга за това е на засиленото търсене на Mercedes-Benz V-Class и Seat Alhambra.
Същевременно най-сериозен спад в обемите на продажби се отчита при малките автомобили, които са намалели общо със 152 806 броя. За това помогна и фактът, че много клиенти решиха да изчакат смяната на поколенията на два от най-успешните модели в сегмента - Renault Clio (№1 по продажби) и Peugeot 208 (№5), което стана факт през 2019 г. Очаква се, че след тяхното излизане на пазара положението в този сегмент ще се промени.
На свой ред електромобилите постигнаха най-успешния си резултат в Европа – увеличение с 82%, като общите им продажби са 356 249 броя. Сегментът вече има и нов лидер – Tesla Model 3, който задмина по продажби Nissan Leaf и Renault Zoe. През тази година на пазара ще излезе и компактният кросоувър Model Y, което гарантира на американския производител, че търсенето на неговите електромобили ще продължи да нараства.
От случващото се на автомобилния пазар губят много купетата и кабриолетите, чийто резултат намалява с 16% - до 50 234 единици. Това се отразява особено на купетата от премиум-сегмента, при които намалението е с 16%, докато при кабриолетите е едва 1,8%. Спадът на интереса към тези класове накара Mercedes-Benz например да се откаже от две версии на флагмана си S-Class. Тяхното производство ще бъде спряно още през тази година.
Ако се разгледат внимателно различните сегменти при SUV-моделите и кросоувърите (а те са общо 7 на брой), се вижда, че и там има промяна в търсенето. Класът на най-малките по размери кросоувъри, където лидер е Renault Captur, е на път да изпревари компактните SUV като най-успешен в Европа. За 2019 г. увеличението при малките SUV е 20% - до 1,92 млн., докато при компактните ръстът е 8% - до 2,09 млн. В този клас VW Tiguan най-после сложи край на дългогодишното царуване на Nissan Qashqai и е най-продаваният кросоувър. Резултатът на германския модел е 223 059 пласирани коли (+1,1%), докато японската марка отчита спад от 6,2% - до 219 311 автомобила.
Въпреки постигнатия ръст в продажбите VW Tiguan беше задминат с 575 бройки от по-малкия Renault Captur в борбата за най-продаван SUV в Европа като цяло. Продажбите на Captur нараснаха с 4,5% до 223 634, като за това помогна смяната на поколенията през есента.
При леките коли VW Golf запази лидерската си позиция въпреки смяната на генерациите. Германският легендарен модел завърши с близо 350 000 продажби, което е с 32 000 повече от основния му конкурент Renault Clio.