Хамилтън открадна шоуто на "Монца"

Шампионът във Формула 1 изравни рекорд на Шумахер

03 Септ. 2018
Люис Хамилтън минава със своя "Мерцедес" покрай механиците на "Ферари" в бокса на "Монца", след като е сменил гумите си в 29-ата обиколка.

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън провали плановете на "Ферари" за домашен триумф в "Гран при" на Италия. Британският пилот на "Мерцедес" спечели състезанието на пистата "Монца" и изравни рекорда на Михаел Шумахер от пет победи на легендарното трасе.

Хамилтън тръгна от трета позиция, непосредствено зад двамата пилоти на "черните кончета" Кими Райконен и Себастиан Фетел. Много скоро обаче англичанинът вече бе на втора позиция, а германецът - извън битката за победата, след като подходи твърде агресивно в четвъртия завой и се блъсна в своя конкурент, изоставайки временно на последна позиция.

Постепенно Райконен натрупа аванс начело на колоната, но Хамилтън избра по-рационална тактика за влизане в бокса и смени гумите си осем обиколки по-късно от лидера в състезанието. Подпомогнат и от своя съотборник Валтери Ботас, впоследствие Люис застигна и изпревари Кими, стигайки триумфално до карирания флаг.

Трети финала пресече Макс Верстапен ("Ред Бул"), но заради наказание от 5 сек. холандецът бе изместен в класирането от Ботас и Фетел, който си проби път през колоната и в крайна сметка зае 4-то място.

"Изключително трудна победа - коментира Хамилтън. - Радвам се, че я извоювахме всички заедно. Благодаря и на Валтери, който много ми помогна. Тук имаше много негативизъм срещу нашия отбор, но видях и британски знамена на трибуните. Знам къде са моите фенове и им благодаря."

"Имах проблем със задните гуми. Трябваше да ги пазя - разкри завършилият втори Райконен. - Беше невъзможно да удържа атаката на Хамилтън. Това беше максимумът днес. Продължаваме да се борим. Сезонът не е свършил."

Хамилтън събра 256 т. и увеличи още дистанцията начело в генералното класиране пред Фетел (226) и Райконен (164). Следващият старт е за "Гран при" на 14 септември в Сингапур.