Изложението за потребителска електроника CES-2020 в Лас Вегас традиционно е сред местата, на които може да се видят различни разработки в областта на мобилността. Повечето автопроизводители отделят все повече ресурси в това направление и тази изложба е идеалното място за тях да покажат своите разработки.
Голямата изненада през тази година обаче дойде от компанията, която сме свикнали да свързваме не с автомобилната, а с музикалната индустрия. Японската Sony представи своя първи автомобил, който засега е само концепция. Наречен е Vision-S, задвижва се само с електричество и разполага с някои иновационни системи, които изненадват дори експертите.
Колата на Sony е оборудвана с 33 датчика, сред които радари и лидари (б.р. - технология за дистанционно получаване на информация за отдалечени обекти), благодарение на които може да открива и разпознава хора и предмети, намиращи се извън автомобила. В салона пък са монтирани датчици ToF, които правят същото в салона, а от компанията уточняват, че всички системи при модела отговарят на автономност от второ ниво.
Интериорът на електромобила на Sony се отличава с изобилие от екрани. Има огромни информационно-развлекателни дисплеи на подглавниците на предните седалки, а също така и панорамен тъчскрийн на приборния панел. Списъкът се допълва от специални екрани, които в реално време предават картина от камери, вградени в предната част на автомобила.
Друга особеност на Vision-S е системата "360 Reality Audio", която е разработка на Sony и гарантира идеална акустика в салона на колата. Колоните са вградени в седалките на автомобила, който впрочем е изграден на платформата EV на производителя на резервни части и оборудване Magnа. За създаването на машината Sony е ползвала помощта на компании като BlackBerry, Bosch, Qualcomm, NVIDIA, Continental, HERE, Elektrobit, Gentex Corporation, ZF и Benteler.
Задвижването е поверено на два електромотора с обща мощност 200 кВт. Те осигуряват ускорение от 0 до 100 км/ч за 4,8 секунди, както и развиване на максимална скорост от 239 км/ч. Не се съобщава обаче какъв ще е пробегът на колата с едно зареждане, както и дали тя някога ще се появи в серийно производство.
И ако Sony гледа в настоящето на автомобилната индустрия, традиционен производител като Mercedes-Benz се е прицелил в бъдещето. В Лас Вегас германският автомобилен гигант представи своя концептуален модел Vision AVTR . Името не е случайно, тъй като в разработката на проекта участва екипът на филма "Аватар", една от най-успешните продукции на Холивуд в историята.
Неслучайно автомобилът беше представен от главния изпълнителен директор на концерна Daimler Ола Калениус и от режисьора на филма Джеймс Камерън. Те обясниха идеята на Mercedes за превъплъщаване на ключовите моменти от образуването на нова вселена, носеща името "Аватар": Расата на'ви от планетата Пандора живее в съвършена симбиоза със заобикалящата я природа - животни и растения. По същия принцип Vision AVTR е вграден в системата на отношенията между човека и света около него, служейки като връзка между тях.
В същото време визуалните препратки към вселената на "Аватар" са използвани активно при проектирането на концепта. Например той е в състояние да усети пулса на обитателя и да предава сърдечния му ритъм чрез ритмичната пулсация на подсветката. Самото осветление на интериора, неговата архитектура и седалки имитират жилищата на на'ви и листа-хамаци. Джантите с LED вложки пък са като дърворезби, а 33-те активни аеродинамични елемента в задната част на покрива трябва да напомнят за дихателните органи на обитателите на горите на Пандора.
В интериора активно са използвани вторични материали - например изкуствена кожа, направена от рециклирани "източници". Елементите на дървената облицовка са от възобновяеми източници: споменават се например корените на остарели дървета от тропическите гори на Амазонка.
Подобен подход е използван и за създаване на батерията: тя не съдържа редки елементи и работи на принципите на органичната химия. В същото време капацитетът ѝ от 110 кВтч е способен да осигури пробег до 700 км, а електромоторите на Mercedes-Benz Vision AVTR развиват мощност от 470 к.с.
Любопитното е, че пълноуправляемото шаси на концепта му позволява да се движи настрани като рак: отклонението на вектора на движение от надлъжната ос на електромобила може да достигне 30 градуса. Vision AVTR е напълно лишен от волан и педали, тъй като е напълно автономен.
Този "Аватар" няма никакви серийни перспективи: концептът е създаден, за да демонстрира идеята за симбиоза между човек, транспорт и природа. Въпреки това някои идеи, реализирани в него, може би ще бъдат приложени в производствените модели на германската компания в близко бъдеще.
Своето виждане за транспорт на бъдещето показа и корейският производител Hyundai, който обединява сили с компанията за споделено пътуване Uber. Техният общ проект се нарича Urban Air Taxi, което да работи в големите мегаполиси. Задължението за създаването на подобно летателно транспортно средство е поето от Hyindai, а Uber ще има за задача да внедри използването му.
Показаният прототип Hyundai S-A1 е оборудван с няколко винта за намаляване на натоварването, като всеки от тях има система за потискане на шума и може да работи отделно от останалите. Квадропланът (така определят тази машина) може да се движи със скорост до 290 км/ч, на максимална височина от 600 метра и да вози до 4-ма души, без да се брои пилотът. Плановете обаче са след време въздушното такси да бъде напълно автономно.
Uber пък ще отговаря и за създаване и поддръжка на необходимата инфраструктура, както и да се пребори с бюрократичните спънки, тъй като в момента полетите над големите градове са силно ограничени. Uber ще трябва да направи и площадките за излитане и кацане, което означава построяване на миниатюрни летища.