Медия без
политическа реклама

Защо автомобилните концерни не приеха споразумението от Глазгоу?

Водещите производители не са готови да се откажат от двигателите с вътрешно горене и изтъкват различни причини

19 Ноем. 2021
Един от аргументите срещу споразумението е, че все още няма изградена инфраструктура от зарядни станции за електромобили.
Един от аргументите срещу споразумението е, че все още няма изградена инфраструктура от зарядни станции за електромобили.

Най-големите автомобилни концерни не подкрепиха частта за ускоряване на прехода към превозни средства с нулеви вредни емисии от декларацията, приета на Конференцията за климата в Глазгоу (COP26). Документът, който предвижда отказ от производството на автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2040 г., беше подписан от 6 водещи фирми, сред които GM, Ford, Volvo и Daimler, но двата най-големи производителя в света – Toyota и Volkswagen, така и не го направиха. Други от големите концерни също не се включиха.

От Toyota отдавна обявиха, че бързият пълен преход към електрически превозни средства е прибързано решение. Президентът на компанията Акио Тойода дори прогнозира, че Япония ще остане без електричество, ако всички автомобили в страната изведнъж минат на ток. Освен това според него в много страни подобен преход е невъзможен поради липса на необходимата инфраструктура. А преориентацията на автомобилните концерни към производството на електрически автомобили ще предизвика вълна от съкращения и безработица.

В Япония вече търсят алтернативи, като една от тях може да бъде задвижването с водород, което би предизвикало по-малко социални катаклизми, отколкото в случая с електрическите превозни средства. Сега в автомобилната индустрия в страната работят близо 6 млн души, а масовите съкращения са доста тежко решение от политическа гледна точка. Затова и Toyota предлага компромис - водородна технология.

Споразумението от Глазгоу не беше подкрепено не просто от Volkswagen Group, но и от държавната администрация на Германия. Говорител на Министерството на околната среда в страната заяви, че правителството няма да подпише, тъй като не е постигнало вътрешен консенсус по въпроса.

Новият концерн Stellantis (Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram Trucks и Vauxhall), както и Honda, Nissan, BMW и Hyundai, също не подкрепиха декларацията от Глазгоу. Те са предпазливи към споразумението, тъй като то ги ангажира със скъпа промяна в технологиите, но същевременно липсва подобен ангажимент от страна на правителствата - гаранция, че необходимата инфраструктура за поддръжка на електрически превозни средства ще бъде изградена.

Тази причина бе обявена в прав текст от един от шефовете в BMW. Според ръководителя на стратегията за устойчивост на баварския производител – Томас Бекер, компанията все още не е определила дата, след която ще спре да произвежда превозни средства с двигатели с вътрешно горене. Защото все още „по-бедните“ държави не са се ангажирали с цели, които са обвързани със споразумението.

„Работата е свършена в Холандия и Норвегия, така че тези пазари ще бъдат изцяло електрически и ние ще продаваме на тях само електрически автомобили. Но днес няма как да решим, че сме сигурни, че хората в Италия, например, ще си свършат работата както трябва", коментира Бекер.

Според него това разминаване се дължи на липсата на „политическо лидерство“ от местните и националните правителства. „Тези момчета просто чакат, докато някой им изсипе пари, за да свършат работата. И те няма да го направят, а на нас няма кой да ни гарантира, че по-бедните страни ще си свършат работата“, допълни топмениджърът.

Бекер посочи, че преминаването на BMW към изцяло електрическо задвижване без необходимата инфраструктура просто ще подтикне клиентите да купуват употребявани превозни средства с двигатели с вътрешно горене, които замърсяват повече от съвременните алтернативи.

„Никой няма да забрани всички съществуващи превозни средства, които средно в Европа са произведени преди 11 години. Така че за клиентите ни, например тези в Южна Италия, все пак е по-добре да се сдобият с едно добро конвенционално превозно средство, отколкото да карат стара кола“, каза още той.

Освен Германия към споразумението не се присъединиха най-големият автомобилен пазар – Китай, и САЩ - най-голямата икономика в света и вторият по големина автомобилен пазар. Техният отказ повдига допълнителни въпроси, въпреки че някои щати, като Калифорния и Ню Йорк, подкрепиха декларацията от Глазгоу.

Сред 30-те държави, които подкрепят пакта, са Канада, Индия, Нидерландия, Австрия, Дания, Норвегия и Чили. Според Великобритания, която също е зад инициативата, държави като Нова Зеландия и Полша предстои да се включат. Сред другите водещи компании и мегаполиси, които изразиха подкрепата си, са компанията за превози Uber и търговецът на храни Sainsbury's, южнокорейската столица Сеул и бразилският град Сао Пауло.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата