Медия без
политическа реклама

ЮРИДИЧЕСКИ КОНСУЛТ

И с брак, и без брак родителите дължат издръжка на децата си

Снимка: Архив
Красимир Добрев

Длъжен ли е родител, който няма брак и е разделен с другия родител, да плаща издръжка?
В.Д , София

 

Един от най-големите проблеми на липсата на регламентация за т.нар. фактическото съпружеско съжителство определено е издръжката на ненавършилите пълнолетие деца. Противниците на брака споделят тезата, че в това отношение няма никакъв проблем. И донякъде това е така, но само ако мъжът е припознал и признал официално детето. Защото определено има проблем, когато един мъж оспорва, че е баща на детето. В тези случаи майката трябва да заведе дело за установяване на произход, в което се разпитват свидетели, вземат се кръвни проби. Ако бъде установено, че съответното лице е бащата, тогава и той ще трябва да плаща издръжка, макар и да не е съпруг.
Приема се обаче, че в общия случай, когато бащата признава официално, че е родител, дава бащиното име на детето. Тогава е ясно, че той ще трябва да плаща издръжка на детето си. Поне докато то навърши 18 години. 
В СК изрично се посочва, че носител на родителски права и задължения по отношение на ненавършилите пълнолетие деца е всеки родител. В раздела "Издръжка на ненавършилите пълнолетие деца от родители" е записано, че всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Изрично е определено дори, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Дори е записано, че родителите дължат издръжка и когато детето е настанено извън семейството.
СК разпорежда, че размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на този, който я дължи. Децата са първи в класацията на хората, на които даден човек дължи издръжка.  
По закон минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която е променлива величина. Естествено съдът винаги може да присъди и повече.
Паричната издръжка се изплаща ежемесечно. При забава се дължи законната лихва. Сумите за минало време може да се търсят най-много за една година преди предявяването на иска.
Иначе иск за издръжка на дете се разглежда по реда на бързото производство по Гражданския процесуален кодекс. До него се стига, ако родител, най-често бащата, откаже да плаща. И няма съд, който при наличните факти да не задължи бащата да плаща. В съдебните решения се отбелязва и размерът на издръжката, а може дори да се запише и датата за плащане. Издръжката е месечно задължение, което може да се дава на ръка, по банков път, да се удържа от заплата и т.н. 
Естествено, може да възникне проблем, ако този, който е осъден да плаща издръжката, отказва да го прави, крие се, лъже, дава напразни обещания. Законодателството предвижда много защитни механизми. Така може родител да бъде лишен изобщо от родителски права. Може да се пристъпи към принудително изпълнение на удържане на сумите по издръжките, и то в облекчена процедура. Освен това се предвижда и наказателна отговорност за всеки, който съзнателно не плаща издръжка, в размер на две или повече месечни вноски.