С около 20% са нараснали банковите такси по най-масово използваните операции през първото полугодие спрямо миналата година, показва проучване на специализирания сайт "Моите пари". За някои услуги, като внасяне и теглене на пари на гише, ръстът е по-голям и заедно с ползването на дебитни карти таксите не спират да се увеличават.
Как да намалим разходите си по банковите сметки? Експертите дават следните съвети:
1. Закрийте сметките, по които имате малки суми и които не ползвате. В момента месечното обслужване на разплащателна сметка варира между 2.50 и 4 лв. Така годишният разход излиза 30 - 50 лв., дори цяла година да не са правени никакви транзакции по сметката. И скоро може да се окаже, че годишните разходи, които дължите на банката, надхвърлят наличностите. Парите от такава сметка може да се прехвърлят в друга, която се използва по-активно.
2. Ползвайте повече ПОС терминали за разплащане, при които няма такси, вместо да теглите пари в брой от банкомат. Сметките на "Моите пари" показват, че ако към банковата сметка има и дебитна карта, с която само два пъти месечно се теглят суми от АТМ устройства на същата банка, месечната такса вече достига 4.60 лв., а за годината варира от 37.20 лв. до 55.20 лв. Ако двете тегления се правят от банкомат на друга банка, месечните разходи скачат до над 6.00 лв., при което за година банката може да прибере до 80 лв. от сметката ви. Затова другият съвет е:
3. Избягвайте да теглите пари от най-близкия банкомат, търсете устройство на обслужващата ви банка. Препоръчително е да не се правят многократни тегления на малки суми, защото това само топи парите ви по сметката заради таксите при всяко теглене.
4. Нареждане на преводи през електронно банкиране съществено намалява разходите по банковата сметка. Таксата за онлайн преводи е 1 лев. Ако месечно се налага да правите по два онлайн превода от една сметка в друга, това ще ви струва 24 лева за цяла година. Ако обаче парите се теглят от банкомат от едната сметка и се внасят на каса по друга сметка, годишната такса вече е 36 лв.
5. Ако обслужващата банка вдига таксите по поддържането на сметката ви, проверете дали тя предлага програми или пакети, с които може да включите и други услуги и така да се оправдае по-високата цена. Често към банковата сметка се предлага дебитна карта с определен брой безплатни транзакции на месец, както и няколко безплатни превода на месец или тегленията и внасянията по сметката с по-ниска цена. Ако тази банкова сметка се ползва активно, комбинирането й в пакет с други услуги може да се окаже по-изгодно.