През зимата у дома може да е топло и без да се налага да плащате огромни сметки. Разбира се, не всеки може да се позволи скъпа изолация на жилището и уреди и инсталации, които са свръикономични и ефективни, но пък първоначалната инвестиция за покупката им е голяма. Друг вариант е да стискаме (и дори да тракаме) зъби на "здравословно" хладен домашен климат. Но има и лесни и евтини начини да пестим енергия. Кои са те, припомня Асоциация "Активни потребители":
- Когато проветрявате, по-добре е да отворите широко прозорците за кратко, отколкото да ги държите открехнати дълго.
- Не отоплявайте цялото жилище само с един радиатор. В този случай радиаторът работи ударно с пълна мощ и накрая сметката може да се окаже по-голяма, отколкото ако бяхте пускали вентилите в повече помещения на икономичен режим;
- В никакъв случай не бива да "покривате" радиаторите със завеси, мебели, решетки или други декорации - преградите пред отоплителните тела водят до загуба на част от топлината. Така принуждавате радиатора да работи по-усърдно, за да стопли помещението, т.е. вдигате потреблението, а оттам и сметките си.
- Недобре уплътнените прозорци и врати, както и лошата топлоизолация на жилището са фактор за увеличено потребление на топлинна енергия. С дребна инвестиция може да купите и поставите уплътнения на вратите и прозорците и така със сигурност ще вдигнете градусите по-лесно.
- За да избегнете преразход, никога не оставяйте радиаторните вентили на максимална позиция. В това положение вентилът не се затваря автоматично при постигане на висока температура, уредът ще отчита голямо потребление и накрая сметката ще ви изненада неприятно.
- Не се стремете да изравнявате температурата във всички стаи. По-икономично е в неизползваните помещения да се поддържа по-ниска температура.
- В същото време не допускайте пълно изстиване на жилището. После ще е нужна повече енергия за повторното му затопляне.
- Ако не ползвате помещението за по-кратък период от време (например в рамките на деня), поставете вентилите на положение 1 или 2 и по този начин, когато се върнете вкъщи, стаята по-лесно и икономично ще се затопли, когато върнете вентила в желаната позиция.
- Ако ви се налага по-дълго време да отсъствате от вкъщи или дадено помещение няма да се използва, не затваряйте вентила докрай. Оставете го на делението „*”. Така дори навън да настане полярен студ, радиаторите няма да замръзнат и да стане авария.