Медия без
политическа реклама

Броят на заразените и починалите с COVID-19 рязко скочи (ГРАФИКИ)

12 деца са починали от коронавирус от началото на пандемията

21 Септ. 2021Обновена
14-дневна заболяемост на 100 000 души население по области към 19 септември.
Национален център по заразни и паразитни болести
14-дневна заболяемост на 100 000 души население по области към 19 септември.

2360 са новите случаи на коронавирусна инфекция у нас, сочат данните към към 00:00 часа на 21 септември. Те са установени с 24 719 теста, което прави 9,55% положителни проби. 

Най-много са новите случаи в столицата - 486, следват областите Пловдив - 259 и Варна - 162. По над 100 случая има в Благоевград, Велико Търново и Стара Загора. Най-малко новозаразени отчитат от област Кърджали - 17.

В болница се лекуват 4879 души, 388 от тях са в интензивно отделение. Като излекувани за 24 часа са отчетени 1228 души. Така официално вирусът е преминал през 424 652 души. Активните случаи в момента са 39 728.

138 са новите жертви на вируса. С тях починалите с COVID-19 от началото на пандемията са вече 20 166.

За последното денонощие са поставени едва 7555 дози ваксина. Така хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 281 766.

 

ДЕЦА

В последните дни у нас има и три шокиращи случая на починали деца, заразени с COVID-19. Само днес се разбра за два случая. В статистиката на единния портал бе съобщено за починало момиче на 7 г. с хронично неврологично заболяване. От областния оперативен щаб на Хасково пък съобщиха, че на 19 септември от COVID-19 е починало и 9-годишно момиченце от харманлийско село, което е дало положителна проба за коронавирус на 14 септември, а на 15 септември е било хоспитализирано в пловдивска болница.

По-късно от МЗ уточниха пред "Сега", че 9-годишното момиченце е било с тежка анемия и тя е посочена като причина за смъртта, поради което детето не е сред регистрираните в системата случаи.

Пред БНТ от министерството съобщават, че пандемията е отнела живота на 12 деца, като само този месец имаме и трети случай - бебе почина в болницата в Ловеч. През миналата година най-много заразени деца за ден е имало на 31 октомври - 192. По време на вълната тази пролет рекордът е бил 185 - на 16 март. Заразените деца днес са 175.

 

 

ГРАФИЧЕН АНАЛИЗ

През изминалата седмица две области се връщат в червената зона, а една излиза в жълта, показва седмичният графичен анализ, който се прави от Националния център по заразни и паразитни болести. Данните показват, че по морето случаите намаляват, но се увеличават сериозно в няколко области. Във Видин например случаите към 12 септември са 264 на 100 000, а към 19 септември вече са 356. Подобно покачване има и в съседната област Монтана - от 264 на 333. В червена зона се връщат София и Софийска област. Пазарджик обаче излиза в жълта зона, като там случаите са намалели от 275 на 228 на 100 000. Общо в 16 области има увеличение на заболяемостта спрямо предишния период (към 12 септември), а в червена зона са 21 области при 20 преди седмица.

Графиките на националния център показват и цялата картина на пандемията у нас. От тях се вижда, че в момента сме далеч от пиковите стойности на предишните две по-тежки вълни, но платото, за което се надявахме да се задържи, вече е преодоляно и вероятно в следващите дни ще продължим да се изкачаме нагоре по кривата.

 

НАГЛАСИ

45.1% от българите нямат намерение да се ваксинират, показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан", проведено между 2 и 10 септември сред 1007 души по метода „лице в лице". Демографските разрези показват, че в тази група младите са видимо по-добре представени, отколкото в групите на ваксиниращите се или възнамеряващите да се ваксинират. В по-голяма степен присъстват и представители на маргинализирани общности, роми и други застрашени от социалните неравенства групи.

19,2% казват, че са ваксинирани с две дози. 21,5% казват, че не са ваксинирани, но ще се ваксинират. Най-забележимият критерий в тази група е, че в нея са в по-голяма степен представени хора, които твърдят, че вече са боледували. "Галъп" извеждат извода, че преболедувалите у нас са пъти повече от официално отчетените. А ако, например, процентите експериментално се отнесат не само към пълнолетните, но към всички българи, то може да се каже, че близо 2.5 милиона са преминали през заболяването, твърдят социолозите.

 

В УЧИЛИЩЕ

"Имаме плавно нарастване на случаите на коронавирус в училищата, което не е тревожно", заяви на брифинг служебният просветен министър проф. Николай Денков. По последни данни от 20 септември 0.71% от учителите са карантинирани, а от учениците - 0.44%. Най-много карантинирани деца и педагози има във Велико Търново. "Ако има рязко нарастване на случаите, трябва да реагираме максимално бързо", посочи министър Денков, акцентирайки на новите насоки за обучение, според които при проблеми основно ще се затварят паралелки и випуски. 

"32% от учителите са ваксинирани, има малко над 2% ваксинирани ученици. Докато не се стигне до 70% ваксиниране в национален мащаб, ще продължаваме да имаме проблеми", смята още проф. Денков, който отново призова да се спазват мерките. По думите му според математическите модели и думите на епидемиолозите най-трудно ще бъде в средата на октомври и МОН се подготвя за този момент.

 

Здравният министър Стойчо Кацаров излезе с остро изявление по повод вчерашното нападение на антиваксъри на пункт за ваксиниране във Варна.

 

Последвайте ни и в google news бутон