Днес Европейската агенция по лекарствата трябва да излезе с окончателна оценка на ваксината на "Астра Зенека".
Регулаторът започна проверка след като жена в Австрия почина няколко дни след имунизация. Заради фаталния случай доста европейски държава временно спряха използването на ваксината. Същото се случи и в България - властите спряха превантивно употребата й, като и у нас тече проверка около смъртен случай.
Засега обаче както у нас, така и в чужбина, няма доказателства за връзка между ваксинацията и фаталните случаи. Позиция на Агенцията към момента е, че ползите от употребата на ваксината са много повече, отколкото потенциалните вреди.
Междувременно, COVID ситуацията в редица страни се усложнява.
Спирането на ваксината на AstraZeneca в редица страни от съображения за сигурност е безотговорен ход, който застрашава глобалните усилия за ваксинация и възможността да се прекрати пандемията - това заявявихя американски учени, цитирани от USA Today.
„Лесно да изплашим хората, но е много е трудно да им върнем отново спокойствието“, казва д-р Пол Офит, директор на Центъра за обучение имунизиране и специалист по инфекциозни болести във Филаделфия. Извеждането ѝ от пазара - дори временно - може да обрече ваксината AstraZeneca-Oxford и да опетни и всички други ваксини, каза той.
"Така се създаде усещането, че ваксините са опасни", каза той. "Ваксинацията е единственият изход от тази пандемия и, ако внесем несигурност и накараме хората да не желаят да бъдат ваксинирани, трудно ще се измъкнем от тази пандемия."
Една жена в Дания е починала, след като е развила кръвен съсирек скоро след като е получила инжекция с ваксината AstraZeneca-Oxford, а 30 други в Европа са развили кръвни съсиреци в рамките на няколко седмици след ваксинацията. Франция, Германия, Италия и други европейски държави са последвали позиция на Дания за извеждането на ваксината от пазара, докато случаите бъдат разследвани допълнително.
Но кръвните съсиреци са често срещани, като около 900 000 души страдат от тях годишно в САЩ. Остава неясно дали съсиреците са причинени от ваксината или са се появили случайно по едно и също време. Компанията заяви, че сред ваксинираното население има по-малко кръвни съсиреци, отколкото сред останалото населението. Не са публикувани достатъчно данни, за да се разбере дали има индикации, че ваксината може да причинява тези медицински проблеми.
Офит и други американски учени заявиха, че решението може да изглежда като консервативно и отговорно, но всъщност е радикално и рисковано.
Германия е регистрирала своя най-голям брой нови инфекции с COVID-19 от януари, според данни, публикувани от Института на Робърт Кох (RKI) в четвъртък. През последните 24 часа са регистрирани 17 504 нови случая на вируса спрямо 13 343, регистрирани в сряда. Честотата на заразяване достигна 90 нови случая на 100 000 души през последните седем дни.
Германия започна да отпуска ограниченията в началото на март. Ако процентът на заразяване остане над 100 в продължение на три дни подред, аварийната спирачка ще позволи на властите да въведат отново мерки за блокиране. RKI заяви, че в момента Германия е в трета вълна - и ситуацията е влошена от разпространението на по-заразни варианти на вируса.
Но докато заразените продължават да нарастват експоненциално, броят на смъртните случаи, свързани с COVID-19, е намалява през целия март. RKI съобщи за 227 нови смъртни случая от коронавирус в четвъртък, в сравнение с 321 предишния четвъртък и 359 седмицата преди това.
В Словакия например, която от седмици е на първо място в ЕС по брой смъртни случаи, свързани с коронавируса, на глава от населението, удължи с 40 дни извънредното положение, въведено още на 1 октомври, предаде ДПА, цитирана от БНР. Така страната остава под ограничения до 28 април. Управляващата коалиция обаче вече няколко месеца не успява да се споразумее за по-ясна стратегия за борба с епидемията и е на ръба да се разпадне, отбелязва агенцията. В Словакия, която има население от около 5 и половина милиона души, са регистрирани над 340 хиляди случая на коронавирус. По официални данни са починали над 8700 от заразените.
Вчера, Плоша реши да въведе локдаун в цялата страна - ще затворят всички хотели, културни и спортни съоръжения, работата на търговските центрове ще бъде ограничена. Ограниченията ще важат от 20 март до 9 април.