Берлинската техно сцена влезе в списъка на нематериалните обекти от културното наследство на ЮНЕСКО, съобщиха от комисията към организацията.
„Получената свобода помогна за създаването на техно и клубна сцена в Берлин. Звукът и звуковата продукция са тясно свързани с града и придобиха свой собствен характер в контекста на обединението на Германия“, се казва в сайта.
В списъка на обектите на културното наследство от Германия са включени също планинарството в Саксония, песенната традиция на Финстервалд, бялата бродерия от региона Швалм, местната алкохолна напитка Viez и др.
Диджеи, музиканти и представители на клубове от Германия настояваха да се даде на берлинското техно статут на обект от нематериалното световно наследство на ЮНЕСКО. Артистите смятат, че новият статут е важен за бъдещата съдба на този музикален жанр.
Техно културата е субкултура, изградена около музикалния стил техно – форма на електронна танцова музика, която дава облик на големи части от град Берлин от средата до края на 80-те години на миналия век. Ядрото на техно културата е музиката и свързаните с нея танцови събития. В допълнение към музиката, техно културата включва също мода и събития като рейвове, т.е. танцови събития с електронна музика. В музикално отношение техното се характеризира с електронни тонове, които са нанизани в ритмична, монотонна структура. Характерни са много голямата модулационна способност и диапазон от честоти. Диджеите водят от едно парче към следващо чрез синхронизирани преходи, така наречения „микс“.
Техно културата в Берлин не е просто специфичен музикален стил, но и жива алтернатива на класическите практики за слушане на музика. В Германия клубните сцени във Франкфурт и Берлин се установяват в средата на 80-те години. От диджей културата, възникнала през предишните години, техното се превръща в саундтрак на духа на оптимизъм след обединението, казва се в сайта на ЮНЕСКО.