Медия без
политическа реклама

Буквите за сядане са пейки за четене на поезия

12 Май 2021
Снимка Емил Л. Георгиев
„Скритите букви“ Д, Ж, Ц и Щ.

Д, Ж, Ц, Щ - от снощи тези 4 новоизработени „букви под прикритие“ (на пейки) се намират пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Като пейка удобна е само Д, но и четирите вършат идеална работа, ако решите да седнете за малко, колкото да прочетете прикрипените към тях с верижки стихове на съвременни български поети.

Те са продължение на онези букви за сядане — или пейки за четене, които при своето създаване бяха полускрити из града и обособяваха литературни кътчета на неочевидни места. Не всички букви от българската азбука имаха късмета да бъдат включени в кампанията, която съчетава типография, градски дизайн и са временна поезия - и да пътуват до Берлин, Париж и други европейски градове.

Освен четирите, с които започнахме, това са още  Б, З, И, Й, Ч, Ш,  Ъ, ь, Ю, Я - или онези български букви, които изглеждат малко по-патриотични от останалите. Това е така, защото те нямат графичен аналог в нито в латинската, нито в гръцката азбуки и придават уникалност на българската, като същевременно затрудняват повечето европейци да разберат поне как звучи написаната буква. Но поне ще научат как изглежда.

Идеята да се превърне градът едновременно в буквар, поетична антология и въобще място за просвещение на художниците Кирил Златков и Боряна Зафирова от 2017 г. преминава през различни други варианти, докато стигне да буквите пейки, които вече са познати не само у нас, но и в чужбина. Второто издание на проекта започва с нова визия и нова програма.  

На всяка пейка може да бъдат прочетени стихотворенията, написани специално за проекта от Анна Лазарова, Галина Николова, Георги Господинов, Иван Ланджев, Красимира Джисова, Марин Бодаков, Мария Калинова, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Никола Петров, Петър Чухов, Силвия Чолева, Стефан Иванов и Цочо Бояджиев. За мнозина това е най-хубавата част на проекта — хора, които едва ли някога биха си биха си купили книга от съвременен български поет, имат шанс да прочетат тези стихове.

В момента се изработват още 4 пейки-букви по дизайн на Албена Лимони и Костадин Кокаланов. Осемте пейки-букви ще останат пред Националната библиотека до 21 май, а след това ще отпътуват първа за Брюксел, където за цяло лято са планирани различни събития, свързани със съвременната българска литература. Накрая ще има фестивал на българската литература с участитето на автори — а след това буквите ще отпътуват  за Гент, където ще бъдат разположени в различни училища и университет, във всеки по една българска буква. 

Планира се и издаването на антология с поезия „Скритите букви“, която ще бъде преведена на немски и представена през септември в София и в Мюнстер, където ще гостува стария комплект букви, а преди това, през август в Единбург. Цяло лято букви-пейки ще има в София, „скрити“ около фонтава в парка на НДК.

Досега проектът е гостувал в Париж, Берлин, Будапеща, Рабат и Пловдив.