Медия без
политическа реклама

Българското кино се добра до Кан точно в нулевата му година

Камен Калев
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Камен Калев

Едновременно успех и малшанс за българското кино: точно годината, в която 73-ото издание на фестивала в Кан бе отменено заради коронавируса (вторият такъв случай в историята му, след студентските бунтове от 1968-а), се оказа и първата от много време насам, в която имаме филм в официалната селекция. Тя бе обявена от президента на форума Пиер Лескюр и артистичния директор Тиери Фремо, въпреки че фестивал със звездни гости, червен килим, жури и премиери на Лазурния бряг няма да има. Част от филмите ще бъдат показани в рамките на други фестивали (като Сан Себастиян, Локарно и Торонто) по-късно през годината, които се надяват да се състоят безпроблемно. 

С честта е удостоен "Февруари" - четвъртият пълнометражен филм на Камен Калев. Възпитаник на френската филмова академия Ла Фемис, той е гост в Кан още от дебюта си (заснет без държавно финансиране у нас) "Източни пиеси" (2009 г). И той, и вторият му филм "Островът" обаче стигат само до паралелната и не толкова престижна програма "Петнайсетдневка на режисьорите".

В селекцията за 2020 Камен е в компанията на имена като Уес Андерсън с "Френският диспечер"Франсоа Озон - "Лято 85", Стив Маккуин, Томас Винтерберг, Фернандо Труеба, Виго Мортенсен и др. Общо 56 качествени заглавия, които селекционерите са избрали сред хиляди изгледани филми от цял свят. Сред гала-прожекциите извън конкурса в Кан 2020 трябваше да бъде и "За душата"- новият анимационен шедьовър на "Пиксар".

Последното участие на България в основния конкурс за "Златна палма" е през 1974 г., когато Голямата награда е връчена на Копола за "Разговорът". Тогава в състезанието е и "Последната дума" на Бинка Желязкова. Оттогава насам в тази програма ние не сме участвали. Най-големият ни - и последен - успех постига анимационният "Женитба" на Слав Бакалов и Румен Петков, който през 1985 г. печели "палма" за късометражно кино.

През 2014 г. отново Камен Калев засне фрагмент от филма омнибус "Мостовете на Сараево", дело на 13 автори - сред тях именити режисьори като Жан-Люк Годар и Сергей Лозница. Филмът, посветен на 100-годишнината от Първата световна война, беше в селекцията на Кан, но извън състезанието. 

В "Особен поглед" - втората по важност програма, която поставя акцент върху своеобразни произведения, оригинални в своите изразни средства и обновяващи киноезика, сме участвали с "Голямото нощно къпане" (1981 г., реж. Бинка Желязкова), "Закъде пътувате" (1986 г., Рангел Вълчанов), "Време разделно" (1988, под заглавие "Време на насилие"). В ново време в "Особен поглед" се е състезавал само един български филм - "Посоки" на Стефан Командарев (2017 г.) 

---

"Февруари" е най-личният филм на Камен Калев. Той е автор на сценария, режисьор, стои зад камерата и сам прави монтажа на филма, в който разказва по необичайно поетичен начин за събития от живота на своя дядо. Иван Чертов е оператор, Петър Дундаков е композитор, а Ива Минева художник по костюмите и сценограф. Участват: Иван Налбантов (“Източни пиеси”), Христо Димитров -Хиндо, Ненчо Костов и непрофесионалните актьори Лъчезар Димитров и Кольо Добрев. Продуцент е Владимир Явашев.

Тазгодишното, 73-о издание на фестивала в Кан трябваше да се проведе по план между 12 и 23 май, два пъти се отложи заради коронавируса и в крайна сметка бе отменено, след като Фремо отхвърли възможността за провеждане онлайн. Съответно няма да се присъжда и "Златна палма".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата