Медия без
политическа реклама

Къщата на Яворов се продава за 1.6 милиона лева

Музеят на поета е частна собственост, обременена с множество ипотеки през годините

Снимка: Архив
Къщата е в окаяно състояние, въпреки че фасадата е ремонтирана преди няколко години.

Къщата на улица "Раковски" 136, където поетът Пейо Яворов е живял с Лора Каравелова, се продава за 1 628 758.08 лева. Това се вижда от обява за публична продан на частния съдебен изпълнител Мирослав Колев. Срокът за подаване на документи за търга е от днес до 15 ноември. От обявлението на ЧСИ Мирослав Колев става ясно, че върху имота има множество тежести. Този факт е известен на обществото от десетилетия и тъкмо той спираше опитите на държавата да придобие имота. През 2016 г. уж бе постигната договорка за замяна с друг имот между министър Вежди Рашидов и частния собственик Васил Панчев, но нищо не се случи със статута на къщата, която е паметник на културата. "На къщата са направени множество ипотеки, да не кажа свръхипотеки. Докато тя не бъде освободена от тях, няма как да направим замяната", каза министърът на културата Боил Банов през юли т.г.

Малко след като обявлението излезе в регистъра на Камарата на частните съдебни изпълнители, кметът Йорданка Фандъкова реагира чрез своя профил във "Фейсбук". "Къщата на Яворов е част от културно-историческото наследство на София и ценен архитектурен паметник. След новината от вчера, че тя е обявена за продажба от ЧСИ, разговарях с министър-председателя Бойко Борисов и министъра на културата Боил Банов за това общината или държавата да я придобият. Къщата на Яворов трябва да бъде отворена свободно за граждани и пълноценно да изпълнява функцията на музей на един от най-великите български поети. Нашата задача е тя да бъде съхранена като архитектурен паметник заедно с всички изключително ценни сбирки от ръкописи, книги и вещи на поета Пейо Яворов. Къщата от десетилетия е частна собственост. Поради отказ на собственика да я реставрира и поддържа съм налагала най-високата глоба от 100 хил. лв. Преди години беше направен ремонт на фасадата, по състоянието на конструкцията остава тежко."

Всъщност къщата на Яворов въобще не е негова. Поетът и съпругата му Лора живеят тук под наем само година - от септември 1912-а до 30 ноември 1913 г. Тогава Каравелова се самоубива, а Яворов прави неуспешен опит да я последва. Днешните неуредици около собствеността на къщата музей са заложени още от създаването му. През 1959 г. племенницата на поета Ганка Найденова започва да възстановява етажа, където е живял бележитият й родственик. Тогава държавата придобива къщата, като купува от собствениците една трета от нея. За останалата част им плаща наем. Сградата е достроена и през 1963 г. започва да функционира като музей. След влизането в сила на закона за реституцията нещата съвсем се объркват и държавата губи правото си да стопанисва имота. 

В къщата се съхраняват ценни сбирки ръкописи, оригинални фотографии, личната библиотека на поета, първите му издания с автографи, оръжейната му колекция, както и лични вещи на Пейо Яворов, Мина Тодорова и Лора Каравелова, живописни платна, графични листове и произведения на пластичното изкуство от бележити български творци. От години експозицията е затворена, тъй като заради лошото състояние на сградата тя е оценена като опасна за посетителите.