Медия без
политическа реклама

Москва поиска Прага да ѝ върне паметника на маршал Конев

Руската прокуратура е завела наказателно дело за демонтажа на статуята

14 Апр. 2020
Снимка EPA/BGNES

Около демонтирания наскоро в Прага паметник на съветския маршал Конев се завихря истинска дипломатическа и медийна война, съобщава руската Рен ТВ. 

Паметникът на съветския пълководец беше свален на 3 април. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нарече демонтажа на монумента престъпление, което Москва няма да остави без последствия. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу се обърна към чешкия си колега с молба паметникът да бъде предаден на Русия. 

В коментар по този повод на прессекретарят на чешкото министерство са посочени три основни точки: а) ще бъде подготвен официален отговор на молбата; б) „преместването“ на паметника не нарушава никакви двустранни споразумения и в) паметникът е общинска собственост на Прага-6 и Министерството на отбраната не може да реши съдбата му, защо не ѝ принадлежи, съобщава ТАСС. „Не можем да предадем това, което не ни принадлежи. Не говорим за военно погребение“, така той е обяснил отказа на страната си да откликне на руското искане.

 "Събарянето на паметника на маршал Иван Конев в Прага и последвалият отказ да бъде предаден на Русия е отвратителна история, особено предвид предстоящата 75-годишнина от Победата над фашизма. Това е акт на вандализъм и подигравка, в нарушение на всички международни задължения на Чешката република. Препращането към общинската собственост на монумента, според мен е политически некоректно“, каза председателят на парламентарната комисия на външна политика Леонид Слуцки пред журналисти. 

Много по-оживена реакция на чешките власти е предизвикал въпросът на журналистите относно съдебно преследване от Москва на организаторите на демонтажа. Представителят на Министерството на правосъдието увери, че Чехия със сигурност няма да екстрадира никого по искане на Русия, пише РИА Новости. 

Този въпрос възникна, след като 3 дни след махането на паметника руският президент Владимир Путин подписа федерален закон, предвиждащ наказателна отговорност за унищожаването или повреждането на военни гробове и паметници на загиналите в защитата на Отечеството - въпреки че нито монументът е военен гроб, нито Конев е загинал. Но Мария Захарова нарече случилото се в Прага престъпление - не като емоционален изблик, а защото по искане на военния министър руската прокуратура е образувала наказателно дело.

Наказателно дело е за "оскверняване на символите на воинската слава на Русия, извършено публично".  Според разследването, на 3 април паметникът на Иван Конев е бил осквернен: група хора да извадиха статуята от пиедестала с помощта на кран и въжета, като са свалили и паметните надписи. Отговорните за демонтирането на паметника на съветския маршал Иван Конев в Прага, могат да получат до една година поправителен труд, ако се изправи пред руското правосъдие.

След образуването на наказателно дело Русия може да вкара замесените лица (които все още не са обявени поименно) в международен списък за издирване. След това - според руските медии - те  могат да бъдат задържани, когато пътуват до други страни, с които Русия е сключила съответните междуправителствени споразумения, и те могат да бъдат екстрадирани в Русия.

Според коментар, публикуван на сайта на РИА Новости, озаглавен „Източна Европа вече не може да обиди Русия”, е очевидно, че посегателствата върху ”съветските военни паметници” в Полша, преместването на бронзовия Альоша в Талин от центъра на града на военното гробище в покрайнините и демонтирането на паметника на Конев не са резултат от вътрешни преоценки на историческите събития в съответните страни,  а от желанието им да уязвят Русия: да я наранят, обидят, унижат, да провокират остра емоционална реакция, гордо да демонстрират още веднъж позицията „ние не сме ви братя“. „Но има една една тънкост, която нашите източноевропейски съседи не искат да забележат по никакъв начин: само любим човек може да причини емоционална болка…”.

В края на коментара демонтажът и преместването на съветските паметници в някои бивши социалистически страни са сравнени с действията на ислямистите, взривили статуи на Буда в Афганистан. 

Още по темата