Повсеместният бунт срещу чужди авторитети, довел до събаряне и вандализиране на паметници в САЩ, Великобритания и Белгия, се пренесе и на изток.
Паметник на съветски войник е бил залят с червена боя в Кедайняйска община, Литва, съобщава "Спутник Литва" с позоваване на пресслужбата на полицейското управление на републиката. Инцидентът е станал на 14 юни на гробището в село Шета. Паметникът е посветен на героя от Съветския съюз, участника във Великата Отечествена война Афанасий Лошаков, загинал през 1944 г. в битките за град Мати от Латвийската ССР и в Шета.
По-рано в село Нирков, Тернополска област на Украйна, неизвестни вандали са отчупили главата на паметника на съветски войник. В Киев е залят със зелена боя паметника на генерал Николай Ватутин, а в Одеса е изкъртен и стъпкан последният барелеф в града на маршал Георги Жуков.
И Литва, и Украйна не се отнасят със симпатия към съветското си наследство - вероятно те разглеждат Русия в качеството на робовладелец от близкото минало.
Българска следа
Паметник на Ленин в американския град Сиатъл от няколко години е нарочен за премахване, бил е и боядисван с червена боя, но все още продължава да стои на постамента си. Статуята е дело на българския скулптор Емил Венков, който почина през 2017 г. Високата 5 метра бронзова фигура на революционния вожд и завършена и изложена в Чехословашката социалистическа през 1988 г. След Кадифената революция от 1989 г. тя става излишна, също като българските паметници на Ленин и през 1993 г. е купена от американец, който я е намерил да лежи за скрап. Той я отнася у дома си в щата Вашингтон, но умира в катастрофа , преди да успее да осъществи плановете си да постави паметника на 8-тонния Ленин на видно място в града. След това бронзовата фигура попада в местната леярна, чийто собственик смята, че може да изкара пари от нея. Така от 3 юни 1995 г. Ленин стои на ъгъла на Аван авеню и 34-та улица върху парцел, който е частна собственост и чака някой да го пожелае и да плати за него $ 250 000.
Паметникът на Ленин нашумя през 2017 г., след кървавите сблъсъци в Шарлотсвил между десни националисти и борци срещу расизма. Нееднократно е бил и обект на посегателства - боядисват ръката му с червена боя като символ на кръвта, която е пролял.
Още тогава кметът на американския град Сиатъл Ед Мъри се обяви за премахване на паметници на Ленин и на конфедералисти от Гражданската война, тъй като по думите му те идеологизират омразата, расизма и насилието. Но макар да се намират на публични и много посещавани места, и двата монумента са в частни терени, затова е трудно да бъдат премахнати.
"Не само че символизират исторически неправди, а и с присъствието си причиняват болка на онези, чиито семейства са засегнати от тези зверства, - посочи тогава кметът пред в. "Сиатъл таймс". - Никога не трябва да забравяме историята си, но не трябва и да идеализираме фигури, които са извършили страшни зверства и са искали да разделят хората според това кои са и откъде идват".