Пол Маккартни призова британското правителство да не прави промени в законите за авторското право, които според него биха позволили на компаниите, работещи с изкуствен интелект, да ограбват творците, предадоха АП и ДПА. Кабинетът в Лондон провежда консултации дали да разреши на технологичните фирми да използват материали, защитени с авторски права при обучението на модели на изкуствен интелект, освен ако създателите не откажат изрично.
Маккартни каза пред Би Би Си, че това би попречило на творците да запазят контрола върху работата си и би подкопало творческите индустрии на Великобритания. "Появяват се млади момчета, момичета, които пишат прекрасна песен, но не я притежават ... И всеки, който пожелае, може просто да я открадне", отбеляза 82-годишният музикант в интервю, излъчено в неделя.
“Истината е, че парите отиват някъде. Когато се появят в платформите за стрийминг, някой ги получава и това трябва да е човекът, който ги е създал. Не би трябвало да е някой технологичен гигант някъде“, каза още бившият "бийтълс".
Изказването му идва като ответна реакция на заявлението на управляващата във Великобритания Лейбъристка партия да превърне страната в световен лидер в областта на изкуствения интелект. През декември правителството каза, че започва консултации за това как законът за авторското право може да "даде възможност на творците и притежателите на авторски права да упражняват контрол и да търсят възнаграждение за използването на техните произведения за обучение на изкуствен интелект". Заедно с това обаче властите признават, че "разработчиците на изкуствен интелект имат лесен достъп до широк спектър от висококачествено творческо съдържание".
Издатели, сдружения на творци и медийни компании, включително Асошиейтед прес, се обединиха, за да се противопоставят на намаляването на защитата на авторските права. В подкрепа на казаното от Маккартни се обяви и друга музикална легенда - 77-годишният сър Елтън Джон. Той предупреди, че изкуственият интелект ще "размие и застраши още повече приходите на младите творци".
Елтън Джон каза пред в. "Сънди таймс", че "колелата вече се въртят, за да позволят на компаниите, работещи с изкуствен интелект, да нарушават традиционните закони за авторското право, които защитават препитанието на творците".
"Това ще позволи на големите световни технологични компании да получат свободен и лесен достъп до произведенията на творците, за да обучават своя изкуствен интелект и да създават конкурентна музика", добави той. "Това ще размие и застраши още повече приходите на младите. Общността на музикантите го отхвърля с цялото си сърце."
Носителят на "Еми", "Грами", "Оскар" и "Тони" каза също, че за изгряващите музиканти е "по-трудно от всякога да накарат индустрията да поддържа финансово хората в началото на кариерата им поради трудната икономическа ситуация, включително увеличените разходи за турнета. Без цялостна и стабилна защита на авторските права, която позволява на творците да печелят трудно извоюваните доходи от своята музика, бъдещото място на Великобритания на световната сцена като лидер в областта на изкуствата и попкултурата е сериозно застрашена."