Повече от 3 месеца след излизането на автобиографията на Шарън Стоун, режисьорът на „Първичен инстинкт“ отговори на обвиненията ѝ във връзка с „онази сцена“ в разговор с „Варайъти“.
В книгата си, а също и в интервюта, актрисата разказваше, че е била подведена да се появи без бельо в еротичния трилър от 1992 г. В мемоарите си „Красотата да живееш два пъти“, Стоун пише, че не е знаела, че интимните ѝ части са били изложени във филма, докато не ги видяла на прожекция в малък салон, пълен с агенти и адвокати.
Ето какво разказа Верховен пред „Варайъти“ за претенциите на Стоун: „Моят спомен е коренно различен от този на Шарън. Това не пречи и няма нищо общо с прекрасния начин, по който тя изобрази Катрин Трамел. Тя е абсолютно феноменална. Все още имаме приятна връзка и обменяме текстови съобщения. Но нейната версия просто не е възможна. Тя знаеше точно какво правим”.
„Казах й, че сцената, която искам да заснемем, е базирана на спомена ми за една жена, която познавах като студент. Тя редовно правеше това кръстосване на краката си, без бельо, на партита. Когато обясних на Шарън, че ще можем да видим вагината й, тя каза: „Разбира се, нали затова го правя“.
Като режисьор в цялата си кариера Пол Верховен се старае да прескача граници. Във филми като „Първичен инстинкт“ и „Танцьорки“ той се бореше със системата за възрастови ограничения на зрителите, базирана на голотата и секса на екрана, докато в блокбъстъри като „Зов за завръщане“ и „Робокоп“ популяризира крайното насилие в екшън филмите.
Всичко това се промени през последните години и Холивуд изостави сцените с предизвикателен секс, за да търси масовост. Размахващите шишове за лед серийни убийци бяха заменени със закачулени супергерои, които се харесват на по-широка аудитория, оплака се преди няколко години нидерландско-американският режисьор. Но Верховен устоя, насочвайки вниманието си към европейски филми като „Черната книга“ и „Тя“, и спечели уважението на критиците, което често му убягваше през 90-те.
Тази промяна Верховен обяснява така: „Налице е обща промяна към пуританизма. Мисля, че в САЩ има недоразумение за ролята на сексуалността. Сексуалността е най-важният елемент на природата. Не спирам да се изумявам колко много хора се шокират от секса във филмите“.
Режисьорът е убеден, че преживяваме период на по-пуританско мислене, не само в САЩ. „Тук, в Холандия, преди около 20 години, по плажовете три четвърти от жените бяха без горнище. Това беше норма по онова време. Ако отидете сега, гледката е много по-различна“.
Тази година Пол Верховен се завръща в Кан с „Бенедета“. Филмът е по действителни събития и разказва историята на монахиня от италиански манастир през ХVII век, която страда от смущаващи еротични видения и започва романтична връзка с друга жена. Премиерата на „Бенедета“ на фестивала е днес, 9 юли.
Въпреки 82-те си години, режисьорът работи по още няколко нови проекта. Единият е американски филм - шпионски трилър, чието действие ще се развива във Вашингтон. Другият ще бъде филм по книгата му за Исус. Междувременно той написа книга „Исус от Назарет". Верховен не е вярващ, но е убеден, че Исус е съществувал. „Силно се интересувам от Исус, който е изключително важен за нашата култура и развитието на хуманизма. Проучих го и прочетох огромно количество книги за него“.